OSCAR ja näonurk - järg 29.10.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen see sama mures rase, kellele vastasite eelmisel nädalal seoses OSCAR uuringuga ja seal mõõdetud näonurgaga. Ütlesite, et oluliseim I trimestri uuringus on raseda vereproov.
Tekkis aga küsimus, et kui palju määrab see, mis ajal I trimestril see vereproov antud on? Minu veri sai antud 10+1 nädalal. Samas ultraheli tehti 2 nädalat hiljem 12+1. Osad rasedad aga annavad vereproovi ultraheliga samal päeval.
Kui kiiresti vereseerumis see hormoonide tase muutub? Kas on reaalne selline olukord, et 10+ nädalal ei näita hormoonid midagi halba, kuid 12+ nädalal juba näitaks - st mingi väärtus jõuaks kasvada/kahaneda selle kahe nädalaga nii palju, et ütletaks referentspiire?

On selline mõttekäik õigustatud või pole selline asi võimalik?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere Tõestii tehakse kõik ühel ajal, siis valem on kõige täpsema tulemusega. Samas kui näonurk oli pisut suurem , muu oli korras, siis ma arvan,et ei peakss muretsema, kuna näonurk tekitab ainult paanikat. Soovitaks teil teha ka hilisem vereproov (skriinig veri, mida tehakse 15-17 ras näda,las. siis saanb need hormoonid veel üle vaadata ja valemisse sinna lisatakse NT, mis ei pea olena tehtud samal ajal. Dr Kadastik