Varajane rasedus ja Ureaplasma Urealytikum 27.08.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lugupeetud Dr Litter

Umbes kuu aega tagasi sain suguhaiguste testimisel positiivse tulemuse Ureaplasma Urealytikumile. Raviks määrati Doxy-M-ratiopharm 100mg nii mulle kui ka partnerile. Ostsin antibiootikumid ära, kuid ootasime nende võtmisega, kuna oli puhkus ja ei tahtnud neid sel ajal võtta. Pole neid siiani võtma hakanud.

Nüüd aga jäid päevad ära ning tegin rasedustesti (2 korda), esimesel korral oli teine triip heledam, teisel korral aga mõlemad üsna ühte tooni. Ovulatsioon oli augusti alguses, menstruatioon pidi algama 16. augustil. Beebipille pole aasta aega tarvitanud ning varasemalt pole rasedust olnud.

Nüüd on aga mure, kuna imetoreda uudisega kaasneb ka halb haigus. Kui helistasin nii Lääne- kui Ida-Tallinna Keskhaiglasse, et günekoloogile aeg panna (kuhu siis kiiremini saaks), mõlemal juhul täpsustasin ka oma muret, siis ühest kohast öeldi, et pean koheselt hakkama antibiootikumidega ravima vastuvõtuaega ootamata, teisest kohast aga, et pean enne vastuvõtul ära käima ning ravi määrab ikka arst, mis tundub mulle endale ka loogilisem, kuna teatud antibiootikumid on valdavalt rasedatele ohtlikud. Ka eelpoolnimetatud antibiootikumide pakendi infolehes on kirjas, et need on rasedatele keelatud. Mitmetest teistest kliinik.ee postitustest saab ka lugeda, et suguhaigust tuleb koheselt ravima hakata, kuid kuna günekoloogiaeg on alles 17. septembril, siis milliste antibiootikumidega seda teha ka kes mulle need välja kirjutaks? Kas partner võib neid võtta, mis juba ära ostetud on? Kui suur tõenäosus on, et Ureaplasma Urealytikum on juba mõju avaldanud lootele?

Teine mure on see, et ma suitsetan, ca 6-7 lahjat (1 mg tõrva, 0,2 mg nikotiini) suitsu päevas tavaliselt. Viimastel päevadel olen vähendanud 3-4 peale ning lõpuks tahan üldse mitte teha. Kas selline käitumine on aksepteeritav või peaksin maha jätma päeva pealt? Ise arvasin, et päevapealt mahajätmine pole hea, kuid mina ju pole arst. Kuidas on õigem käituda?

Ette tänades, J.L

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud J.L.! Andmetest selgub, et olete 27-aastane. Ureaplasma urealyticum ei ole klassikaline suguhaigus vaid tingimispatogeen, mis on positiivne ka 60% täiesti tervetel ja normaalsetel naistel. Nimetatud ravimit kaasajal eriti ei kasutata, eriti plasmade ravis ning rasedatele ei ole see ravim soovitav, kuna võib kahjustada loote hambaalgeid.
Tähtsaim on küsimus, miks oli vajalik see analüüs võtta? Kas kaebasite viljatut paarisuhet? Rasedate uue ravijuhendi järgi ei ole vajalikud plasmade uuringud.
Suitsetamisest tuleb loobuda kohe kui soovite sünnitada. Vt www.ens.ee Raseduse jälgimise juhend:
Suitsetamine raseduse ajal suurendab riski rasedustüsistuste (enneaegne sünnitus, platsenta irdumine, platsenta eesasetsus ning loote kasvupeetus) tekkeks (B).
Vajalik on vähendada sigarettide hulka raseduse ajal, sest see vähendab eeltoodud seisundite tekke riski ja mõjub soodsalt loote kasvule (B).
Raseduse ajal suitsetanud emade lastel esineb sagedamini imikute äkksurma ning poegadel viljakuse langust hilisemas elus (C).
Suitsetamisest loobumiseks tuleks soovitada suitsetamisest loobumise nõustamist: vt. http://www.tai.ee/?id=3949.
Kirjutage üles viimse menstruatsiooni 1. päev, hakake tarvitame vitamiine rasedatele ning foolhapet väärarendite profülaktikaks.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt