Diagnoos - ähvardav abort 16.08.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lgp dr. Litter

Olen 28aastane naisterahvas. Koduse rasedustestiga tuli mul positiivne vastus 10.08. Viimased päevad olid 04-08.07. Testi tegemisest järgmisel päeval tuli punase värvusega verd ning pöördusin Pelgulinna erakorralisse vastuvõttu. Seal tegi arst ultraheli ning määras raseduse suuruseks 5+5 (loode oli elus ja õige kohapeal, ka südametöö olemas). Määrati raviks Duphastoni (algul kohe 4 ja siis sama päev veel üks, edasi 1 tablett 3 x päevas). Hematoomi ei tuvastatud. Paberile märkis diagnoosiks - ähvardav abort. Kui ma veel ei teadnud oma rasedusest võtsin kahe nädalase vahega ühe Vermoxi tableti (ehk kaks kokku), mida aga ei soovitata rasedatele.

13.08 olin pannud aja raseduse arvele võtmiseks ning Pelgulinna valvearst ütles, et siis see arst juba vaatab, mis põhjusel võib olla katkemise oht ja määrab edasise - kas haiguslehele jne. Arvele aga siis mind veel ei võetud ning ultraheli ka see arst ei pidanud vajalikuks teha. Üksnes kirjutas Duphastoni retsepti juurde ning määras uue vastuvõtu aja 27.08.

Kuna mul alates 11.08 määrib -tuleb pruunikat/beežikat, kas peaksin siiski enne järgmist vastuvõttu, mis on alles 2 nädala pärast midagi ette võtma. Ise olen väga mures, kas loode ikka elus ja areneb. Kõhus on pidevalt päevadele sarnane valu.

Märgin ära, et noorena olen teinud ühe abordi ning 2008 oli peetunud rasedus (u 6 nädala pealt).

Vastust oodates!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Teie mure on mõistetav, kuid hetkel ei saakski tõenäoliselt muud teha, mis on juba tehtud. Vahel perearstid väljastavad haiguslehe, kuid kogemus näitab, et patsiendid ei sooviks oma murega üksi kodus olla. Kui teil on füüsiliselt raske töö või tervistkahjustav töö, siis tuleks sellest oma perearstiga rääkida.
Lisaks eelnevale on soovitav hoida nn raseda režiimi: ei ole õige käia koormustreeningutel, tuleb hoiduda füüsilisest ja ka vaimsest pingest, veritsuse ajal võiks hoiduda vahekordadest.
Tarvitage kindlasti vitamiine rasedatele, foolhapet väärarendite profülaktikaks.
Rasedusega peaks arvel olema hiljemalt 11+6.
Kuklavoldi uuring on kuni 13+6.
Soovitus on võimalusel säilitada rahu ja oodata aega vastuvõtule. Tasulistel vastuvõttudel võib ka sagedamini käia.
Kui rasedusega on kõik korras, siis ta areneb ja kasvab. Olete noor, seetõttu on võimalused paremad.
Erakorralisse vastuvõttu tuleb pöörduda siis, kui tekib günekoloogiline verejooks, mis on üks side või üks tampoon tunnis.
Saatke minu töömeilile oma isikukood, saan vaadata digilugu.ee -st lisaandmeid.
Kui soovite, võite tulla vastuvõtule, rasedate vastuvõtud teisipäeviti.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt