Uuringud raseduse alguses 01.08.12 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere, lugupeetud doktor.

Ma olen rase 11 nädalat. Kuklavoldiuuring ja muud tähtsamad uuringud on veel ees. Tehtud on esimene läbivaatus raseduse tuvastamiseks ja vere- ning uriiniproovid ja PAP-test. Enamus asju tunduvad korras olevat, kuid paar asja teevad siiski muret. Oma ämmaemandaga saan konsulteerima alles mitme nädala pärast, kuid tahaks mingit eelnevat vastust juba enne. Muidu muretsen see kaks nädalat järjest. Ehk oskate aidata.

1.Vereproovis olid normist suuremad sellised näitajad nagu:
Eo# 0,94 (referents alla 0,4)
Eo% 11 (ref. alla 6)
P-LCR 36,3 (ref. 15-35)
PDW 14,5 (ref. 9-14)
2.PAP testis oli emakakaela tulemus PAP-NILM ehk normaalne aga emakakaela kanali kohta tekst: mitteadekvaatne materjal /transformatsiooni tsooni puudumine. Kas see tähendab, et proov polnud piisav selle analüüsi teostamiseks? Kui emakakaela proov oli korras, siis kas on suur võimalus, et see emakasuudme proov ei ole korras? Kas peaks tegema uue PAP testi? Või kui emakakael on korras, siis ilmselt on ka suue korras?
3.Uriinis oli glükooli kohta märgitud, et korras, kui veres oli glükoosi näit 5,2. Referents peaks olema kuni 6-ni, samas olen internetist lugenud, et rasedatel on halb, kui juba üle 5 tõuseb. Mu kehakaal on normaalne (kehamassiindeks 23) ja suhkruhaigust pole suguvõsas esinenud. Kas peaksin muretsema?
4.Uriiniproovis oli ph tase 8 (ref. 4,5-8). Mahub veel normi, aga napilt. Mis see tähendab, et see nr nii suur on?

Olen vastuste eest väga tänulik.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 28-aastane.
1. Rasedate vereproovid erinevad mitterasedate omadest; normnäitajad on mitterasedatele;
2. Rasedatel võetakse PAP test hästi ettevaatlikult ja emaka kaela kanalist mitte sügavalt, sest rasedate emaka kaelad kipuvad veritsema; uut PAP testi ei pea tegema, 30-aastaselt saate PAP sõeluuringu kutse ja analüüsi teostamine on ravikindlustatutele tasuta:
http://haigekassa.ee/ENNETUS
3. Ei pea muretsema
4. Olete rase.
Soovitused: tarvitage vitamiine rasedatele, n PregnaCaps, Möller`s kapsleid rasedatele, foolhapet väärarendite profülaktikaks; külastage loenguid rasedatele. Kui olete sünnitanud, siis vaktsineerige end genitaalkondüloomide ja emaka kaela vähi kõrge riski viiruste vastu.
G.Litter, naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt