Rasedus ja ravimid 25.01.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lp Doktor!

Sain alles eile s.o. 24.01 teada rasedustesti tehes et olen rase. Arvutades, et viimane menstruatsioon oli (algas) 12.dets, peaks mul olema 7. nädal. Mul oli küll tunne et ootan last (rinnad suurenesid märgatavalt ning muutusid tundlikuks, närvikava võttis teise vormi jne. Aga mure on suur: tahame mehega seda last jätta aga olen võtnud terve see aeg siiamaani antidepressanti Betamax 2 x päevas, rahustit Rivotril 2 x 2 mg päeva jooksul ja õhtul uinutit Imovane 1 tbl enne magamaminekut. Sellise ravi määras mulle psühhiaater, kuna mul olevat pikaajaline depressioon jne. Olen teadlik aga mida nüüd ette võtta? Laps oleks mu unistus! Kas pean nüüd aborti tegema? Kas rasedus ja laps ehk ei aita mind deprekast hoopis välja ja pole mu elu stiimuliks mis aitaks mul ka rohtudest vabaneda (oli väike sõltuvus tekkinud juba)? Aga tean et ilma rahustita ma vahel olla ei saa... samas tahan väga last. Günekoloogi juurde pole veel jõudnud (järjekord).

Palun andke nõu!

Ise olen 28.a. naine , muidu tervis korras, esimene laps saab 10.a.

Ette tänades,

Mari

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere Mari!

Õnnitlen Teid soovitud raseduse saabumise puhul! Helistage kohe oma psühhiaatrile ja teatage sellest rõõmust. Teil on õigus, depressiooni "looduslik ja füsioloogiline" ravi võib olla koos mehega soovitud rasedus. Nii on meie poolt väga hinnatud eriarstid-psühhiaatrid ka meile loengutes lugenud.

1) lugege läbi oma ravimite patsiendiinfod; kui on ei ole lubatud raseduse ajal, ärge tarvitage, kuni tekib võimalus arstiga konsulteerida

2) mõtlemine positiivsele (oodatav laps), tuleviku perspektiivide (jälle)- nägemine, unistus lapsest, tema arengust jpm. näitab ,et olete depressiooni ületanud

3) oluline on mehe ja teiste pereliikmete tugi (laps, vanemad, vanavanemad),

ärge häbenege teatada neile rõõmusõnumist ja paluda abi kui olete väsinud või tunnete end pisut kehvemini

4) peale kõike võimalikku informatsiooni olete lõplik otsustaja raseduse suhes vaid Teie, valmistuge selleks!

5) vajadusel tarvitage rahustava toimega raviteesid, mida soovitab proviisor ja küsige üle, kas see sobib ka rasedale alla 12 nädala.

Ehk on rahustav teadmine, et sünnitavad ka väga raskete ja krooniliste haigustega naised, see on naise otsus. (näit. siirdatud neeruga, ratastoolipatsiendid jpm.)

Soovin Teile õnnelikku lapseooteaega ja toimetulemist!

Naistearst Galina Litter

P.S. Tulevikus teatage kõigile raviarstidele menstr.peetusest, see on alates 36.päevast. Arukas arst peaks fertiilses eas naiselt seda muidugi küsima enne ravimite ordineerimist.