Ununenud kaks Jasminelle tabletti 09.10.11 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.

Ma olen 25-aastane naine, kasutan rasedusvastase vahendina Jasminelle tablette. Ma võtsin tabletilehe kolmanda nädala reedese ja laupäevase tableti ehmatusega mõlemad korraga alles pühapäeva hommikul kell 11. Muidu tavaliselt võtan ma tabletti õhtuti enne uinumist, umbes 12 ajal. Nüüd on mul sellest lehest alles ainult 1 tablett, kuidas ma peaksin edasi käituma?
Olin viimati vahekorras teisipäeva hommikul. Järgmine vahekord on alles novembri alguses.
Kui kaua on sperma elujõuline, kas see oleneb ka mehe vanusest?
Ma lugesin infolehest, et ma oleksin pidanud kas need unustatud tabletid võtmata jätma ning kohe 7 päevase tabletivaba pausi tegema või siis peaksin jätkama kohe uue lehega, ilma, et ma pausi sisse teeks. Kas see on mõtekas? Ma ei saa täpselt aru, et kas see hoiaks ära seda rasedust, mis mul võis tekkida teisipäevasest vahekorrast või oleks see kaitseks edasiseks perioodiks.
Kuna ma reisin ja mul ei ole praegu võimalik oma arsti kätte saada ja Teilt saan ehk vastuse mõne päeva jooksul, alustan ma seni uue tabletilehega ilma vahepausita. Kas ma peaksin neid nüüd siis kindlalt 3 nädalat võtma, või tohin ka varem tabletivabale nädalale minna?

Kas ma peaksin tegema paari nädala pärast rasedustesti? Kuna ma reisin, siis tahaksin ma nii vara, kui võimalik teada saada võimalikust rasedusest, sest mulle tekitaks stressi, kui ma peaksin ootama järgmise tabletilehe lõpuni. Kui varakult võib uriiniga rasedustest tulemust näidata?
Mul on olnud varem kaks aborti.

Tänan väga, et Te leiate aega mulle vastata,
soovin kõike kaunist
L

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud L.! Tabletilehe tabletid tuleks kasutada lõpuni ja siis tavapärane 7-päevane paus. Rasedusvastame kaitse on ka 7-päevase pillivaba pausi ajal. Võib ka kohe üle minna järgmisele lehele ilma pausita, siis on soovitav teha paus järgmise lehe lõppedes. Skeeme ei tasuks väga keeruliseks ajada, see tekitab liigset ärevust. Rasedusteste võite teha hommikusest uriinist nädalaste vahedega. Kuna teil on olnud 2 aborti, siis tehke kõik endast olenev soovimatute raseduste ärahoidmiseks. Hoidke alles veregrupi ja reeesuskuuluvuse uuringu koopia.
Tänan ilusate soovite eest, ärge asjatult muretsege, toetuge faktidele. Keskenduge olulisemale, n. vaktsineerige end emaka kaela vähki põhjustavate kõrge riski viiruse vastu, vt. www.hpv.ee.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt