a-vitamiini ohtlikkus? 07.04.11 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen arvatavasti 4-5ndat nädalat lapseootel. 9ndal märtsil hakkasime mõlem ad mehega immuunsüsteemi turgutamiseks võtma Bio-Seleniu+Zinc vitamiine, lisaks foolhapet (300-450) ja vahetevahel kalaõli kapsleid.
Bio-Selenium+Zinc infoleht ütleb, et seda võib kasutada raseduse ajal. Samas sisaldab see 800 mikrogrammi A-vitamiini retinooli kujul, mida mõnedel andmetel (nagu täna avastasin...) rasedad ei tohiks üldse tarbida. Toitun suhteliselt tervislikult ning viimasel ajal joon iga päev ka värsket mahla - 2-3klaasi, kus põhikomponentideks porgand (jälle a-vitamiin)...
Kas on põhjust muretsemiseks, et olen saanud a-vitamiini liiga palju ja see a-vitamiin võib olla mingit kahju teinud????
(vastavat toidulisandit edasi võtta ei plaani, ilmselt lähen üle kas Feroglobinile, kus pole üldse a-vitamiini või pregnacare'ile, kus a-vitamiin beetakaroteeni kujul. - kas sellisel juhul oleks mõistlik värske mahla joomist piirata? Või oleks toidulisandit üldse mõistlik võtta vaid ülepäeviti?

Ka..
s üleliigset a-vitamiini on võimalik kuidagi kehast ka välja "uhtuda" näiteks rohke veejoomisega?

aitäh!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija! Andmetest selgub, et olete 27-aastane. Põhjust muretsemiseks ei ole, sest organismi biokeemiline süsteem eemaldab liigsed ained loomulikke teid pidi läbi eritussüsteemide. Õige on õige toitumine kohalikust toorainest kvaliteetse toiduga. Juba 2 kuud enne rasestumist soovitatakse tarvitada vaid vitamiine rasedatele ja foolhapet tava-annustes, sest kõiki toitainete milligramme ei ole tavainimesel võimalik jälgida.
Soovitused:
-külastage ämmaemandate loenguid rasedatele;
-ostke kõik eesti autorite raamatud rasedusest ja väikelapsest;
-toetuge vaid teaduslikele faktidele, hoiduge kahtlase mainega portaalidest ja elus halba kogenute soovitustest.
Soovin teile rõõmsat rasedusaega ja sünnitusootust.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt-Maarjamäelt