Rasestumine 40+ 18.09.10 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 41-aastane teismelise lapse ema. Kuna mitmed minu eakaaslased on viimasel ajal uuesti sünnitanud, siis on minulgi tekkinud huvi emakssaamise vastu. Olen põhjalikult uurinud vanusega seotud rasestumise ja selle lõpunikandmise riske, aga kõige rohkem hirmutab mind statistika, mille järgi 40+ naistel on võimalus saada väärarenguga laps 1:114-le. Küsimused järgmised: Milline on Teie pikaajaliste kogemuste põhjal 40+ rasestunute ja väärarengu tõttu selle katkestanute suhe? Kas on võimalik, et uuringute käigus loote väärarenguid ei avastata? Kui avastatakse loote kõrvalekalle, kas siis on emal endal õigus otsustada sünnituse või abordi kasuks? Tänud ette!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tänan minu töö tunnustamise eest.
Vastan küsimuste esitamise järjekorras:
1) väärarenguid on olnud ka noorematel tervetel esmasrasedatel; on selge, et loote väärarendite risk tõuseb naise (munasarjade-munarakkude) vanuse tõustes; üle 40-aastastel naistel läheneb see ligi 50%; täpse vastuse Eesti väärarendite statistika kohta oskab öelda geneetik Mari Sitska Tartu Ülikooli kliinikumi meditsiinigeneetika keskusest. Tema tsitaat: "Mari Sitska toob näiteks, et möödunud (2008) aastal avastati sünnieelselt 71% Downi sündroomiga lastest. „Tõsi on see, et enamik naisi ei vali võimalust sünnitada Downi sündroomiga laps,“ kinnitab Sitska.
Meie toetumegi meditsiinigeneetikute uuringutele.
Enamik üle 40-aastasi rasedaid kuulub kõrgesse riskigruppi ja peavad seetõttu olema jälgimisel III ravietapi asutustes.
2) jah, on võimalik, sest uuringud ei ole kõik 100% täpsega võimalikud; kahjuks leidub neid, kes keelduvad uuringutest; väärarengute uuringuid teostatakse vaid enimlevinud väärarengutele;
3) naisel on õigus otsustada väärarengu korral kuni 21+6, lisaks arstliku konsiiliumi otsusele;
Seetõttu soovitatakse kaasajal varajast väärarengute uuringut OSCAR, n. Erahaiglas Fertilitas.
Geneetiku otsustamisel on võimalik ka lootevee punktsioon ja selle uuring.
Soovitused: võiksite koheselt nõu pidada geneetikuga. Tallinnas soovitan dr. Riina Žordania erakliinikust NovaVita, www.novavita.ee. Tartus dr. Mari Sitska. Kui rasestumise soov on kindel, siis seejärel proovida kiiresti rasestuda ja varakult minna rasedusega arvele. Enne rasestumist on soovitav 2-4 kuud tarvitada foolhapet 2-5 mg ööpäevas väärarendite profülaktikaks.
G.Littre, www.naistearst.ee, Maarjamäelt