Rh- 15.01.02 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Olen reesusnegatiivne ja mu elukaaslane on Rh+. Tean, et teoreetiliselt ei ole reesuskonflik raseduse ajal tänapäeval enam eriti probleem.

Kuid natuke küsimusi selles suhtes on ikka. Ma tean, et reesuskonflikti risk tõuseb raseduste arvu tõustes. Kuna olen kunagi teinud aborti, kas ka sellisel juhul oleks

mul kui üks rasedus juba ära olnud. (lapsi muidu veel ei ole). Ja mida tähendavad need antikehad?

Kas on ehk mõnda raamatut, kust sellistele küsimustele võiks vastuseid saada?

tänades, 25 aastane Kadri

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Kadri.

Vabandan hilinenud vastuse pärast.

Ema sensibiliseerumine toimub siis, kui loote punaliblesid satub ema vereringesse. Sensibiliseerumine toimub aga ainult siis kui loote veregrupp või reesus erineb ema omast. Loote erütrotsüütide sattumist ema vereringesse juhtub ka täiesti normaalselt kulgeva raseduse korral, soodustavaks on aga igasugused manipulatsioonid (lootevee uuringud, loote väline pööre jne). Ka abordi ajal võib sattuda loote vererakke Teie vereringesse. Seetõttu tehaksegi Rh negat naistele abordi järgselt Rhesonativi süsti, et immuniseerimist vältida. Esimese raseduse ajal, kui loote vererakud sattuvad ema vereringesse, toodab ema IgM antikehi ( see on vastuseks võõrastele erütrotsüütide antigeenidele. Antigeen on ükskõik milline kehavõõras aine, mis sattudes organismi kutsub esile vastava immuunreaktsiooni- antikehade tekke. Antikeha reageerib nüüd vastava antigeeniga , nõrgestades tema toimet). Ig M antikehad ei läbi platsentat ja loodet seetõttu ei kahjusta. Järgmise raseduse korral vastab aga ema immuunsüsteem juba väga väikese verekoguse sattumisel vereringesse Ig G tüüpi antikehadega loote erütrotsüütide vastu. Need antikehad on suutelised platsentat läbima ja sattudes loote vereringesse kinnituvad nad loote erütrotsüütide külge , mille tõttu loote punalibled lagunevad ja võib tekkida loote aneemia. Ilma ravita võib loote aneemia rasketel juhtudel põhjustada loote hukku.

Küsimus on küllaltki keeruline, nii et võib olla on asi selgem ,kui oma tohter veelkord asja lahti seletab. Kokkuvõtlikult kui Teil on olnud raseduse katkestamine, siis oodates oma järgmist last ja kui lapse reesus erineb Teie omast on reesuskonflikt võimalik. Seetõttu tehaksegi kohe arvele minnes Teie vereanalüüs, et määrata , kas Teil juba esineb antikehi. Ja kui vastus on negatiivne ( antikehi ei ole), korratakse analüüsi ka raseduse II ja III trimestril.

Kahjuks ei oska Teile soovitada head ja lihtsat raamatut reesusisoimmunisatsioonist. Seda teemat on lihtsalt käsitletud aga ka Medicina poolt 1997 a välja antud raamatus ''Sünnitusabi ja günekoloogia''.

Tervitades Aire Sekavin