Loote vanus 19.10.09 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

Meil abikaasaga on segadus, loodan et saate meid aidata. Nimelt ootame me oma esimest beebit. Aga segane on, millal meie 3s pereliige meiega liitub - nimelt öeldi peale esimest ultraheli lapse vanuseks üks nädalate arv, 2 nädalat hiljem peeti loodet 2 nädalat vanemaks kui oleks olnud esialgne pakkumine + 2 ja nüüd, veel paar uuringut hiljem on vanus lükkunud esialgse pakkumisega võrreldes juba 8 nädalat.

Soov oleks teada, mis on teie hinnang, kuivõrd loomulik või tavaline selline juhus on? Tegemist on nii minu kui abikaasa jaoks esimese lapsega, niiet varasemast kogemusi ammutada kahjuks ei ole. Kui see on oluline, siis abikaasal on olnud ka verejooksu (otseselt ohtlik ei ole arstide väitel, aga ta peab ennast hoidma) ja ka tal on ka hematoon (vereklomp ultrahelis näha, kahaneb tasahilju).

Maamehe mõistusega eeldaksin ise, et väiksemat loodet on raskem ultrahelis täpselt mõõta ja järelikult on hilisemad mõõtmised õigemad - olen ma õigel teel?

Ema vanus on 26 aastat, kui see on oluline, varasemaid rasedusi ei ole.

Muidu oleme oma ämmaemanda ja arstiga väga rahul, lihtsalt oleme pisut segaduses ja sooviks teist arvamust. Kui vajate hinnangu andmiseks täiendavat informatsiooni, jagan heal meelel.

Lugupidamisega,
pisut hämmingus tulevane isa

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud tulevane isa!
Tunnustan teid mehelikkuse eest seista raseda naise-kui nõrgema poole eest!

Raseduse nn. matemaatilist suurust-vanust arvestatakse kogu maailmas viimase menstruatsiooni 1. päeva järgi. Selle kuupäeva sisestame ka ultraheli arvutisse. See ei ole täpne menstruaaltsükli häirete, pikkade menstruaaltsüklite jm. korral.
Raseduse tegelik suurus ehk loote vanus anatoomiliste parameetrite järgi võib matemaatilisest suurusest olla kuni 2 nädalat väiksem, siis on veel kõik korras. On ju teada, et reeglina rasedus ei saabu menstruaaltsükli I faasis.
Rasedus ei kasva ühtlaselt, tegemist on bioloogiliste erinevustega.

Kuna ultraheliuuringud on paljuski subjektiivsed, tegemist on iga uurija-arsti inimlike erinevustega, siis kõikumine kuni 2 nädalat ei ole probleem.
Vastab tõele, kõige täpsem on alati viimane ultraheliuuring ja peamine on 20. nädalal+-1 nädala teostatud loote anatoomia uuring Eesti Naistearstide Seltsi rasedate ravijuhendi järgi. Selle järgi arvutame nii sünnitustähtaja kui ka sünnituseelse puhkuse tähtaja.

Soovitused naisele:
-kirjutage üles viimase menstruatsiooni 1. päev
-tarvitage uusi rasedate vitamiine Livol Multi Total rasedale
-tarvitage Möller`s kapsleid rasedatele
-kasutage uut intiimpesuvahtu Multi-Gyn FemiWash
Soovitused mehele:
-ostke kõik eesti autorite raamatud raseduse ja imiku kohta
-soovitan raamatut "Naistearsti nõuanded"
-külastage koos loenguid ja treeninguid rasedatele
Soovitan tasulist ultraheli vastuvõttu Erahaiglas Fertilitas, dr. Marek Šois. www.fertilitas.ee . On võimalik ka DVD jm.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt