Rasedus ja Duphastoni määramine 09.08.09 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,

minu viimane mens oli 15.06. Tsükkel ebaregulaarne. Rasedust praegu üle seitsme nädala, kulgenud päris algusest tugevate kõhuvaludega. Kuuendast nädalast hakkas kergelt määrima, mille peale läksin valvearsti juurde. Arst tegi UH ja nägi ka loodet, mille pikkus oli 3.3 mm, hematoomi ei tuvastanud.
Käskis tagasi pöörduda, kui määrimine muutub tugevamaks.
Kuskil 48 h hiljem pidingi tagasi minema, sest määrimine läks tugevamaks. Siis oli seal teine arst, kes uut UH vajalikuks ei pidanud, kuna mul enda arstile oli aeg kolm päeva hiljem. Siiski kirjutas ka mulle Duphastoni 1tbl 2x päevas, kuid lisas, et mu arst peaks tegema siiski analüüsi, kas mul ikka on seda duphastoni vaja ja kui on, siis äkki on vaja kogust suurendada/vähendada.
Kolm päeva hiljem läksin siis enda arsti juurde, kes tegi mulle kohe ka UH. Loode oli 9.2 mm-ks kasvanud ja süda tuksus. Mainisin ka seda, mida oli mulle valvearst soovitanud duphastoni kohta ja minu arst saatis mu selle peale tegema HCG analüüsi, et näha kas rasedushormoon on ka normis. Norm pidi olema minu rasedusnädalate kohta 27 000 mIU/ml, kuid minul oli ainult 5000 mIU/ml. Siis pidin kahe tableti asemel võtma hakkama kolm.
Määrimine on vähemaks ja heledamaks läinud, kuid kergelt määrib aeg-ajalt ikka.
Vahelduva eduga on algusest peale olnud ka väike temperatuuritõus (kuni 37.3), kuid peale Duphastoni võtmist eriti enam ei esine.

Minu mure seisnebki selles, kas Duphastoni võtmine (ja veel kolm korda päevas) on minu loo puhul põhjendatud ja piisas ainult HCG analüüsist või vajan ma eraldi analüüsi kollakeha puudulikkuse kindlaks tegemiseks?
Arstile on mul aeg alles kahe nädala pärast, kuid see asi ei anna lihtsalt rahu ja pidasin vajalikuks kellegi teise arvamust veel kuulda.

Endast veel nii palju, et olen 22. aastane ja see on mul teine rasedus, eelmine peetus 2008. aasta suvel.

Ette tänades...

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Loen teie kirjast, et olete 22-aastane, see on teie 2. rasedus ja oodatav 1. sünnitus. Tegemist on TSA-ga, tüsistunud sünnitusabi anamneesiga. See on üks põhjustest, miks valvearst kirjutas teile Duphaston tabletid. Lisaks on teil anamneesis m tsükli häired.
Ravi enne 12. nädalat on alati vaieldav mitmetel põhjustel, ka ei ole teada loote sugu.
Kui rasedus kasvab ja areneb üle 12. nädala, siis on suuremad väärarendite , geeni- ja kromosoomimutatsioonide aeg ja katkemine neil põhjustel möödas.
Agressiivselt ei õnnestu patoloogilist rasedust nn. "säilitada". Tähtsaim on aeg, nõustamine, ootamine.
Soovitused:
-tarvitage uusi Livol Multi Total vitamiine rasedatele
-hoiduge vahekorrast kuni loote kuklavoldi uuringuni 13+6
-paluge ise tasudes 2000.- uut OSCAR uuringut varajaseks väärarendite diagnoosimiseks
-rahunege, külastage loenguid rasedatele
-hoiduge viirusinfektsioonidest ja kokkupuudetest viirushaigetega
-viibige värskes õhus, tuulutage eluruume ja tööruume

Valvehaiglasse peaksite pöörduma 3-l põhjusel:
-günekoloogiline verejooks, mis on 1 side või tampoon tunnis enama kui 3-5 tunni jooksul
-ravile allumatu alakõhuvalu; rase võib tarvitada Pratsetamooli tavalises annuses, mis on karbis kirjas
-kehatemperatuur üle 38, 5 (raseduse ajal on normaalne, et kehatemperatuuur tõuseb kuni 37,5)
G.Litter, www.naistearst.ee Piritalt
Abiks on raamat "Naistearsti nõuanded"