Lapik lootemuna 28.08.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 36-aastane ja ootan oma esimest last, paregu on alles kuues nädal. Läbivaatusel selgus, et lootemuna on lapik. Arst käskis palju puhata, lamada ja rahulik olla. Nüüd lugesin, et selline olukord tähendab, et emakas tahab loodet välja heita ja rasedus võib katkeda. Kas olukord on tõesti nii ohtlik? Kas sellisel juhul oleks parem töölt ära tulla, et igasugust pinget vältida?

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie mure on mõistetav, kuid jään arvamuse juurde, et rasedus pole haigus.
Sageli on tegemist hüperdiagnostikaga ultrasonograafias. Kui te käiksite mitme erineva sonografisti juures, siis kuuleksite erinevaid arvamusi, sest uuring on osaliselt subjektiivne.

Soovitused:
-tarvitage vitamiine rasedatele
-lisaks juurde foolhapet kuni 1-2 mg ööpäevas väärarendite profülaktikaks
-tarvitage Möller ´s kapsleid
-säilitage raseda režiim: ärge käige trennis, jooksmas, ärge tõstke raskusi, hoiduge suguelust jm.
-külastage loenguid rasedatele sünnitusmajas, kus plaanite sünnitada
-rasedana peab arvel olema alates 12. nädalast
-tähtis on näha ultraheluuringul loodet ja südamelööke, alates 7. nädalast, 8. nädalal on veelgi selgemad
-kiiret pole, rasedus kestab 40. nädalat
-kui saate vahepeal 37, siis on näidustatud lootevee geneetiline uuring väärarenditele vanuse riski tõttu
-arvan, et te ei ole töövõimetu; töö hoiab psüühilist tasakaalu
Soovitan minna tasulisele ultraheliuuringule www.fertilitas.ee, dr. Šois.
G.Litter, www.naistearst.ee, Piritalt