rasedus ja duphaston - küsimus 26.06.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
mul on mure selle kohta, kas pean Duphastoni võtma või mitte. Asjaolud on järgmised: 23. mai oli viimane mens. ja kuna tavaliselt tsüklid kestavad 25 päeva, tegin 24. juunil rasedustesti. Näitas 2 triipu, läksin naistearsti juurde.
Ultraheli näitas millegi olemasolu, kuid arst ütles, et rasedus on nii väike, et loodet veel raku sees pole. Samal ajal nägi ta mingit follikuli emaka sees.
Kokkuvõttes arst soovitas järgmist:
Kui follikul hakkab valutama või määrima siis minna kiiremas korras arstile - kuid see kõik ei pruugi juhtuda. Muidu võtta duphastoni 1 tablett 2 korda päevas, tulla tagasi 10 päeva pärast ja hoiduda suguelust.

Lugesin Duphastoni põhimõttetest aga nüüd ei saa aru, kas mulle on seda vaja või mitte? Kas see follikul võib ohustada rasedust ja selle pärast kirjutati Duphastoni välja? Või ta on hea profilaktika mõttes?

Kas Te arvate, et peaksin Duphastoni võtma või pole põhjust?
Olen 25, ennem sünnitanud pole, kuid 19.aastaselt oli abort (tabletide abil), peale seda olen võtnud Harmonette rasedusvastaseid tablette.

Vastust oodates,
Liisa

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Liisa!
Kui viimase menstruatsiooni 1. päev oli 23.05, siis maksimaalne raseduse suurus menstruatsiooni järgi saab olla kuni 5 nädalat. Raseduse tegelik suurus loote järgi võib olla 3-5. nädalat. Sellist diagnoosi ei saa püstitada.
Rasedus on hetkel nii väike, et diagnoosiks on: veel kinnitamata rasedus. Rasedus on kinnitatud siis, kui günekoloogilisel ultraheliuuringul on näha lootepõis, loode ja loote südamelöögid. See on alates 6.-8. nädalast.
Teie puhul ei olnud näha veel loodet lootepõie (alge) sees.
Folliikel saab olla munasarjas.

Mina arvan, et asjatu ja kontrollimatu (hormoon)ravimite tarvitamine ei ole põhjendatud. Arst soovitas seda ehk kunagise abordi tõttu. On kirjeldatud juhtumeid, kus arst ordineerib ravi nii patsiendi kui ka enda rahustamiseks. Vahel ei juleta ka vastutust võtta.
Kuna ei ole teada arenev loote sugu ja pole kindlaks tehtud kollakeha hormooni puudulikkust organismis, siis ei ole meditsiinilist ravipõhjendust.
Soovitused:
-hakake tarvitama vitamiine rasedatele, Möller`s kapsleid
-hoiduge suguelust, stressist, vaimsest- ja füüsilisest (üle)pingest
-tarvitage intiimpesuks apteegi intiimpesugeele
Pöörduge plaanilises korras naistearstile 18.07 paiku korduvaks günekoloogiliseks ultraheliuuringuks.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt