varajane rasedus Duphastone 18.06.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
olen 27 aastane naisterahvas, sünnitanud pole, viimased päevad 12 mai, tsükkli pikkus 34 päeva. Kodune test näitas rasedust ja hetkel 4+3 ning mure siis selles, et eelmine rasedus katkes (2006 alguses, tabletiga kiirendati) ning olen segaduses, kuidas toimida praeguse rasedusega, et see püsima jääks. Eelneva katkemise põhjused pole teada (7/8 nädal, hcg 26 ja prg 1,70). Peale katkemist tuli ka 4 x 4 cm tsüst ühte munasarja, mis on olnud selliste mõõtudega mul u 10 kuud. 6 aastat tagasi ravis mind naistearst, kelle juurde sattusin korra augustis. Kuuldes, et minu rasedus katkes, kirjutas ta mulle välja Duphastone ning soovitas kohe kui päevad ära jäävad tingimata neid võtma hakkama 1 x päevas ning valvearsti poole pöörduda. Uuringi, et kui arstil on aastate tagused andmed ning tänapäevase seisuga pole ta minu hormoone uurinud, kas peaksin duphastone võtma? Kui mu organismis on õige hormonaalne tase, kas ravimi võtmisega võib hoopiski kahju teha? Hetkel viibin välismaal ja tagasi Eestis olen nädala pärast. Kuidas toimida?
Ette tänades!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Tegemist on tüsistatud sünnitusabi anamneesiga.
Soovitused:
-ostke apteegi käsimüügist vitamiinid rasedatele, hakake neid tarvitama, jätkake kogu raseduse ajal, soovitav on neid vitamiine võtta rinnaga toitmise lõpetamiseni (kuni 10 kuud peale sünnitust)
-ostke apteegi käsimüügist lisaks foolhappe tablette, et päevane annus oleks 1 mg või rohkem (kuni 5 mg), see on väärarendite profülaktikas tõestatud
-kasutage apteegi intiimpesugeeli Lactacyd 2x ööpäevas intiimpesuks
-tarvitage Möller`s Omega 3 kapsleid, sest rasedad kalduvad kõhukinnisusele, lisaks on vajalikud rasvlahustuvad vitamiinid
-kui tunnete ebamugavust allkõhus vm., siis säilitage raseda režiimi: hoiduge suguelust, füüsilisest ja ka vaimsest koormusest
Rasedus on "kõige õrnem" kuni 11+ nädalat. Eriti ohtlikud on viirusinfektsioonid.
-hoiduge viirushaigetega kokkupuutest, tuulutage tööruume ja eluruume, viibige värskes õhus, mere ääres, päikesepaistel jne.
Duphaston on kollakeha hormoon. Kuna ei ole teada loote sugu, ega pole tõestatud hormoonpuudulikkus, siis põhjuseta võib kasu asemel kahju tekitada.
-kontrollige perearstil üldist tervist, analüüside koopiad võtke naistearstile kaasa (kl.veri, veresuhkur), hambaarstil kontrollige hammaskond.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt