kas võimalik rasedus? 03.06.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 23-aastane neiu, varasemad rasedused ning abordid puuduvad.
Menstruaaltsükkel on mul väga ebakorrapärane juba aastaid olnud, kuni kahekuuseid vahesid on tihti ette tulnud. Olen ka selle probleemiga günekoloogi juures käinud ning põhjuseks on öeldud polütsüstilised munasarjad ning lisatud, et rasestumine võib olla selle võrra raskendatud. Tsükli kontrollimise eesmärgil on kirjutatud ka pille ning viimati kasutasin NuvaRingi. Siiani pole ükski hormonaalne rasestumisvastane vahend mulle sobinud, muutun nende tõttu loiuks, emotsinaalselt ebastabiilseks ning Nuvaringiga kadus seksiisu sootuks. Seega olen juba pikemat aega (natukene üle aasta) kasutanud pharmatex tupeküünlaid ning seni ei ole rasestunud, kuigi menstruatsioon on tulnud nädalaid oodatust hiljem. Viimane menstruatsioon lõppes 24. aprill. Päevi pole siiani hakanud ning lisaks on 2 viimast nädalat iiveldanud. Tavaliselt hakkab iiveldama lõuna paiku ning kestab terve päeva vahelduva eduga, kõht on ka juba terve selle aja kinni olnud, abi olen saanud lahtistitest. Tegin rasedustesti, mis mõeldud raseduse varajaseks avastamiseks 29. mail (proov võetud hommikusest uriinist) ning see oli selgelt negatiivne. Kas võin ikkagi olla rase? Ise ei oska iiveldusele põhjus leida. Mõni aeg tagasi oli sarnane probleem ning perearst ütles, et tegu stressist põhjustatud maoülihappesusega. Ka hetkel on väga stressirohke periood selja taga, lõpetan ülikooli ning tööl on väga kiire. Kas tegu võib olla mõne muu probleemiga? Kuidas peaksin edasi talitama, kelle poole pöörduma? Kui mõne päeva pärast kordan rasedustesti ning see osutub jällegi negatiivseks siis ei oska küll enam iiveldusele põhjust leida. Rasestumissoov tegelikult puudub.
Palun vastake ka kui lojaalsed on pharmatexi vahendid, naistearstid neid vist ei soosi, kuid ise olen pillide suhtes skeptiline. See tuleneb sellest, et enne pillide võtmist tsükliga häireid ei olnud, oli regulaarne tsükkel 28 päeva. Võtsin pille ~ 2 aastat 17-19-aastasena nahaarsti ettekirjutusel ning ise tunnen, et just pillid tsükli segi paiskasidki.
Jään ootama Teie vastust, kirja panduna on kergem oma probleeme väljendada, seega nii pikk mure.

Nõutu neiu

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Kui menses viimati oli aprillis, siis rasedust ei saa menstruatsiooni järgi arvestada.Selle järgi ei saa olla rasedust. Võimalik ainult siis, kui rasestusite hiljem ja test veel ei näita.Seega soovitaks veelkord teha test ja kui see ka on negatiivne, siis teha verest rasedushormooni määramine, mis on väga täpne. Kui rasedusrt ei ole, siis peab täpsustama mao ja sapipõie seisundit. Pharmatex ei ole väga kindel vahend. Samas kui iga vahekord kasutada ja jälgida kõiki nõudeid, siis kaitse on suurem. Pillid igal juhul on kindlamad. Samas ,kui pillid teile ei sobi, siis neid te võtta ei tohigi. Soovitaks lisada kondoom tsükli keskel oletetava ovulatsiooni paiku.DR kadastik