Raseduse planeerimine, kaalulangus. 27.04.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
olen 30 aastane ja soovin esimest korda rasestuda. Kuna olen ülekaaluline, siis otsustasin pidada dieeti. Olen viimasel ajal 7 kilo kaalust alla võtnud. Kas see võib kuidagi loote arengut kahjustada, kui ma peaksin rasestuma?

Või aitaks vitamiinide võtmine?

P.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud P.!
Unustasite kirjutada oma pikkuse ja kaalu.
Normaalne kehakaal on abiks nii plaanilisel rasestumisel, raseduse kandmisel, rasedate haiguste vältimisel, sünnitusjärgselt kui üldse kogu elustiilis.
Ainuõige on säilitada terve elu jooksul oma eale ja soole vastav normkaal.
Ülekaalulistel esineb sagedamini viljatust, probleeme raseduse ajal, vererõhu tõusu, veresuhkru tõusu, muid rasedate haigusi, rohkem on patoloogilisi sünnitusi.
Ei ole hea "pidada dieeti" vaid järgida õiget elustiili: toituda ratsionaalselt, mitte süüa õhtuti peale 18 süsivesikute- ja rasvarikkaid toite, juua 1,5 l ööpäevas, tegelda kehakultuuriga 3x nädalas, liikuda rohkem jalgsi ja jalgrattaga, õhutada tööruume, käia lõunapausi ajal väljas jalutamas jne.
Soovitan pidada nõu asjatundjatega: samas portaalis toitumine ja ülekaalulisus ning pidada nõu psühholoogiga oma ootuste suhtes ja arutleda teemal, miks muutusite ülekaaluliseks.
Hetkel ei saa lootest rääkida, sest Te polevat rase.
Soovitused:
-hakake tarvitama vitamiine rasedatele ja Omega 3 Möller`s kapsleid
-vältige kõhukinnisust õige toiduga
-kasutage intiimhügieeniks apteegi intiimpesugeeli Lactacyd 2x ööpäevas
-kaaluge end 1x nädalas hommikuti enne sööki peale põie ja soole tühjendamist
-pidage nõu spetsialsitidega
-kirjutage menstruatsioonide 1. päevad üles ja lugege m. tsüklite pikkused
-ostke apteegist ovulatsioonitestid ja tehke neid õpetuse järgi
-kui tekib menstruatsioonipeetus, siis juba 36. päeva hommikusest uriinist tehke rasedustest ja broneerige aeg naistearstile
-kui Te ei hoidu ja ei rasestu regulaarse suguelu, 2x nädalas, korral, siis broneerige aeg naistearstile viljatu paarisuhte uuringuteks
-broneerge kohe aeg oma perearstile, konrollige kliiniline veri, veresuhkur, pikkus, kaal jm.
Raseduse ajal saab loode oma kasvuks vajaliku ema "vereringe" kaudu.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt