emakaõõne puhastus 23.04.08 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Sünnitasin 12 päeva tagasi lapse. Sünnitus oli kahjuks lõpptulemusel sekkumisega, st kasutati vaakumit. Sellest tulenevalt oli palju rebendeid ning ka õmblusi. Pärast sünnitust toimus taastumine normaalselt. 9-ndal päeval pärast sünnitust hakkas tavapärasest suurem verejooks. Muretsesin, et äkki on midagi halvasti ja läksin kohe valvearsti vastuvõtule. Tehti ultraheliuuring, mis näitas endometriumi 1,76 cm ja määrati emaka kokkutõmbeid soodustavad tabletid ning kutsuti kolme päeva pärast tagasi. Arst kinnitas, et verejooks on mõõdukas, mitte üleliiane. Uus ultraheli näitas endometriumi vähenemist, kuid mitte väga suures ulatuses. Nüüd soovitakse teha emakaõõne puhastust. Ise olen selle pärast veidi mures, kuna õmblusi on palju ja need on värsked. Samuti toidan last rinnaga ning olen rinnapiima pärast mures. Siit ka küsimus, milline on Teie kogemus, kas nii varakult pärast sünnitust on mõtet emakat traumeerima hakata (palavikku ega valusid pole) või oodata veel veidi, äkki ongi minu emakas "uimasem" kui tavapärane? Või kaasnevad sellega mingid riskid? Kui tehakse emaka puhastus, siis kas peaksin lapse jaoks piima varuma või ei mõjuta narkoos selle tekkimist?
Tänan!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Olen Teiega nõus, kui ei ole palavikku ega verejooksu, siis võib valida jälgimistaktika.
Soovitused:
-broneerige aeg oma perearstile, kirjeldage kaebusi, kindlasti kontrollib Teie perearst kliinilise vere analüüsi ja vajadusel annab nõu
-ostke apteegi käsimüügist intiimpesugeel Lactacyd ja peske välisgenitaale vähemalt 2 x ööpäevas
-kasutage looduspere poe www.looduspere.ee naturaalseid pesukaitseid, ärge kasutage tupetampoone
-toitke last rinnaga kuni 10 kuud, see on parim viis võitluses rinnavähi vastu, aitab emaka kokkutõmbamisele parimal viisil kaasa
-erakorralist abi vajate, kui:
1) tekib kehatemperatuuri tõus üle 38,5
2) tekib ravile allumatu alakõhuvalu, paratsetamooli võite kasutada
3) tekib günekoloogiline verejooks, see on 1 side tunnis 3 või enama tunni jooksul
-kui on võimalik, siis lamage ilma pesukaitseta ja aluspüksteta, laotage voodile paberlinake, nii paranevad õmblused kiiremini
-plaanilist kontrolli peale sünnitust oleks vajalik läbida 2 ja 6 (kuni 42. päeva) nädala pärast, broneerige aeg oma rasedust jälgivale arstile, kes tunneb Teie murelikkust-ärevust paremini ja annab Teile nõu.
Kirjeldatud endomeetriumi paksuse (õigemini õhukese endomeetriumi tõttu) oleks emaka õõne puhastus väga riskantne. Tuleks püüda leida lahendus nõustamisega, režiimiga, ravimitega, jälgimisega.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt