rasedus 05.12.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Plaanin oma kolmandat last. Vanus 38. Esimene sünnitus 18a tagasi,teine16a tagasi. Eelmise aasta augustikuul oli peetunud rasedus 5-ndal nädalal(raseduse suuruseks peeti 2 näd.). Arst ütles veel,et järgmine kord tuleb kohe,kui rasedaks jään,hakata võtma duphastoni. Tehti uuringud,ei leitud probleemi. Momendil 7-nda nädala lõpp. Üleeile õhtul hakkas natuke määrima. See ei olnud verine voolus vaid selline õrnalt pruunikas. Eile ei pannud nagu midagi tähele,kui siis vaevumärgatavalt. Aeg arstile on 12,12. Hirm on suur,sest kardan,et kõik kordub nii nagu eelmisel aastal. Võtsin ühel õhtul BeCalm tableti,sest ei suutnud magama jääda. Enesetunne on muidu hea. Kõht ei valuta ja iiveldust on väga vähe. (IIveldust oli eelmiste lastega ka väga vähe). Momendil võtan Bio-Multi vitamiine. Mida ma peaksin tegema? Kiri tuli pikk ja natuke segane,aga ma loodan,et saate ikka aru.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie mure on mõistetav, kuid midagi väga erilist ei olegi võimalik teha. Kaasajal ei rakendata agressiivset taktikat nn. "raseduste säilitamiseks" alla 12. nädala. Sellega kaasnevad suured riskid.
Unustasite kirjutada viimase menstruatsiooni 1. päeva.
Täpselt ei selgugi, kas hetkel tarvitate T.Duphastoni või selgub see 12.12?
Soovitused:
-kui on veresegune määrimine, siis peaks hoiduma suguelust, füüsilisest ja vaimsest (üle)pingest
-kui veritsus suureneb, lisandub alakõhavalu, siis peaks pöörduma haigla valvearstile; tähtsaim on günekoloogiline ultaheliuuring tõestamaks, kas rasedus vastab ajale, kas loode on nähtav ja südamelöögid jälgitavad
-kuna enamike raseduste katkemise põhjuseks on mitmed erinevad viirusinfektsioonid, siis saate tuulutada tööruume ja tube, viibida värskes õhus, mitte kokku puutuda viirushaigusi põdevate inimestega jm.
-rasedate vitamiine tuleb tarvitada, lisaks võiks võtta foolahapet kuni 1 mg ööpäevas (kokku vitamiinis leiduvaga) väärarendite profülaktikaks
-apteegist võite küsida rahustavat teed rasedatele, et saaksite magada ja vähendada ärevust
-oluline on hingerahu, sest 12.12 selgub arsti juures raseduse olukord.
Kui olete väga mures, siis saate alati pöörduda tasulisele ultraheliuuringule varem.
G.Litter, www.naistearst.ee, Londonist