iiveldus raseduse algperioodis 28.11.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 34 a. ja ootan teist last, 8.rasedusnädal. Probleemiks on iiveldus, norkustunne, vahel ka oksendamine. Viimased päevad ka vaike palavik 37.

Perearst kirjutas mulle cerucali (10mg veevaba metoklopramiidvesinikkloriid).

Kuid lugesin ravimi infolehelt, et cerucal on vastunaidustatud esimese

3 raseduskuu ajal. Kuidas käituda?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.

Rasedusaegne iiveldus ja kergekujuline oksendamine on raseduse algul küllalt tavaline ja enamus naisi ei vaja medikamentoosset ravi. Iiveldus on tavaliselt tugevam ja oksendamine rohke just hommikuti. Et nii tühi kui ka ülitäitunud magu võivad põhjustada oksendamist, soovitatakse hommikusöök süüa juba voodis ja päeva jooksul süüa sageli ning väikeste portsudega. Kindlasti peaks tarvitama ka vedelikku , soovitavalt jällegi väikeste annustena ja just seda, mis tundub kõige paremini omastatavam. Ka intensiivsed lõhnad ja teravamaitselised toidud võivad provotseerida oksendamist.

Cerucali kasutamine on näidustatud ,kui teiste vahenditega ( dieet, vedeliku kasutamine, rohke puhkus, lõhnade vältimine jne) ei anna meile soovitud tulemust. Kui Te oksendate 1-2 korda päevas, kuid saate süüa ja juua teatud toiduaineid ning Teie elurütm ei ole sellest oluliselt häiritud , ei peaks Te Cerucali vajama. Kui oksendate tunduvalt sagedamini, Teie kehakaal langeb, esineb suur nõrkus , Teie vere ja uriinianalüüs näitavad organismi veetustumist , võite vajada vedelikubilansi korrigeerimiseks ka haiglaravi ning Cerucali.

Lohutuseks võiks öelda, et Teie last oksendamine ei kahjusta, ja harva kestab selline seisund kauem kui 12 nädalani, olles kõige intensiivsem just 8-10 nädalani.

Tervitades Aire Sekavin