Rasedus ja sport 20.07.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen 34.a ja 4-ndat nädalat rase. (Varem sünnitanud ei ole). Arsti juurde kontrolli ja analüüside tegemiseks on aeg 13.08.
Olen lugenud on füüsiline koormus on raseduse kestel igati soovitatav, aga vähendades treeningute sagedust ja koormust. Siiani tegelesin jalgrattasõidu, kepikõnni ja sörkjooksuga.
Kas jalgrattaga sõitmine võib nii varasel raseduse ajal mõjuda kahjulikult lootele ning kas võib olla raseduse katkemisoht? Juba varakult kevadel oli planeeritud jalgrattamatk Soomes perioodil 16.08 - 20.08. Kuna tegemist on küllaltki suure füüsilise koormusega, sest ratastel läbitakse 3 päeva jooksul 260 km ja ööbitakse telkides, siis kas oleks mõistlik sellest loobuda?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teil on õigus; kuna olete 34-aastane esmassünnitaja, siis on oluline raseda režiimi jälgimine. Kasuks ei tule koormusega treeningud, ekstreemsed olukorrad-matkad, pikad reisid jm.
Tavaline, mõõdukas jalgrattaga sõitmine, arvestades kõiki kaitsevahendeid ja ohutusnõudeid, on lubatud. Kepikõnd jalutamisena on hea. Sörkjooks on seotud suurenenud koormusega mitmetele organitele ja seetõttu ei ole parim. Alati tuleb arvestada oma enesetundega.
Rasedused alla 12.nädala katkevad kõige sagedamini. Seetõttu tuleks välistada põhjused, mida on võimalik:koormused, haigestumine bakteriaalsetesse ja viirusnakkustesse, katkemise ohu korral tuleks säilitada ranget režiimi, mida matkaolukorras ei oleks võimalik teha.
Teil on õigus, suure füüsilise koormusega matkast tuleks loobuda. Ka hügieenitingimused ei ole matkal rasedale sobivad, haigestumise ja külmetamise oht on kõrge.
Soovitused:
-ostke apteegist vitamiinid rasedatele ja hakake neid tarvitama 1x ööpäevas, lisaks ostke juurde foolhapet kuni 1 mg ööpäevas, see on oluline vanuse tõustes väärarendite profülaktikaks.
-kasutage apteegi intiimpesugeeli Lactacyd 2x ööpäevas, sest "kaitsva" vooluse hulk raseduse ajal suureneb oluliselt
-märkige üles viimase menstruatsiooni 1. päev
-pöörduge plaanilises korras perearstile, paluge kliinilise vere ja veresuhkru analüüs, ning võtke nende analüüside koopiad naistearsti juurde minnes kaasa.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt