Valk uriinis 29.06.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Rasedust 36 nädalat ja kaks viimast uriiniproovi (võetud tõesti puhtalt ja läbi tampooni) on uriinianalüüsis olnud valku 0,25. Minu arst ütles, et see on nii vähe, et muretsemiseks pole põhjust ja soovitas mul lihtsalt leesikateed juua. Vererõhk on mul olnud kogu aeg pigem madal ja suuri turseid ei ole. Samas nüüd viimasel raseduskuul on tekkinud nõrgad iiveldused ikka nii iga päev ja ajab jooma. Laps liigutab küll ilusti regulaarselt ja mingeid muutusi liigutustes ei ole täheldanud.
Järgmine arsti/ämmaem. visiit on mul alles kuu aja pärast, siis kui peaksin juba sünnitama, kuna arst ja ämmaemand lähevad puhkusele ning asendajat pole. Kas see valk on ikka normaalne, olgugi nii väheses koguses või peaksin selle murega pöörduma haiglasse?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Te olete tubli ja hästi informeeritud oma tervisest ja võimalikest riskidest. Kindlasti mõtlete preeklampsiale, endise nimetusega gestoos või rasedustoksikoos.
Valk uriinis on üks näitajatest, kuid see näitaja on tõesti madal ning raseduse lõpus teiste sümptomite puudusel võib olukorda jälgida. Parem on apteegist osta neerutee, tarbida rohkelt vedelikke ja toit peab olema valgurikas.
Ka iiveldus on sümptom, mida jälgida. See on hea, et vererõhk on korras.
Liigutusi peab raseduse lõpus jälgima enam.
Uskumatu, et Teid kutsuti kuu aja pärast. Rasedate ravijuhendi järgi:
http://www.ens.ee/rasedusjuhend_frames.htm
Visiitide sagedus 28.-36. rasedusnädal - vähemalt 4 nädala tagant,
36.-40. rasedusnädal - 2 nädala tagant, 40.- 42. rasedusnädal - vähemalt kord nädalas.
Soovitused:
-pöörduge 2 nädala järgi 38. nädalal kasvõi oma perearstile (broneerige aeg) ja paluge saatekiri uriinianalüüsiks mõni päev varem, tuleb kontrollida kaal, vererõhk, loote südamelöökide sagedus, emaka põhja kõrgus, loote pea asend ja liikuvus jpm.
Kui perearst ei saa Teid vastu võtta, siis broneerige aeg tasulisele arsti vastuvõtule Erahaiglasse Fertilitas dr.Vinkel, dr.Sois, dr.Kask, reg. 6059600 või Ravikeskus SL Meedik, telefon 6463390 dr.Eva Kaisa Zupping.
Järgmine külastus peab olema 40. nädalal. Kui Te pole selleks ajaks sünnitanud, siis tuleb teha plaan, arvutada ümber sünnitustähtajad jm. Edasi tuleb külastada 1 nädala järel ja kui Te siis pole sünnitanud, tuleb saata Teid sünnituseelsesse osakonda jälgimisele ja vastavalt emaka kaela seisundile asetatakse reeglina tuppe geel prostaglandiinidega.
Kogemustele toetudes teame, et just raseduse lõpus tuleb olla hoolikas ja ettenägelik.
Ärge olge oma murega üksi, alati saate helistada sinna haiglasse, kuhu lähete sünnitama ja paluda valve-sünnitusabiarsti nõu.
Sünnitusjärgne on patsient 42 päeva ehk 6 nädalat. Kuni selle ajani tuleks käia kontrollis seal, kus olite rasedusega arvel.
G.Litter, www.naistearst.ee, Maarjamäelt