nabanöör ümber kaela 19.11.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.

Olen 20 nädalat rase ja kõik kogu aeg hoiatavad mind, et ära tõsta käsi üle pea, sest siis läheb lapsel nabanöör ümber kaela. Kas sellel uskumisel on ka tegelikult meditsiinilist tagapõhja. Mille pärast üldse läheb lapsel nabanöör ümber kaela? Kui siiski ei tohiks seda teha, siis kuidas pesta pead või vältida unes käte peast kõrgemale sattumist. Igal juhul tänan vastamast võib-olla minu rumalale küsimusele.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Tere!

Teie mure on arusaadav, sest selline vaaremade-aegne seisukoht on küllalt levinud. Arvan, et varasematel aegadel ei olnud võimalik loote seisundit hinnata ja leida patoloogilistele seisunditele seletusi.

Kui olete rasedusega arvel, külastate regulaarselt oma naistearsti ning täidate vajalikke soovitusi, ei ole Teil põhjust muretsemiseks. Vanaemade aegadel ei olnud naistearstidel peale puustetoskoobi muid võimalusi loote uuringuteks.

Praegu on kvaliteetsed analüüsid,loote kardiotokograafia, ultraheli, doppler-uuringud, geneetilised uuringud jm. võimalik.

Jälgige oma seisundit, loote liigutusi, emaka toonust, hoiduge mädapõletikest ja viirushaigustest. Oma muredest rääkige arstiga.

Arvatakse,et nabaväät läheb keerdu sagedamini siis, kui lootevett on rohkem, kui loode on väga liikuv ja siis kui ta on veel väike. Ning oluline on nabaväädi lõplik pikkus. Olen näinud alates 30cm-st ning üle meetrigi. Seda ei ole võimalik reguleerida ja ette näha.

Paljudes riikides soovitatakse rasedatele vesivõimlemist ja ujumist. Nad pole vist sellisest hirmust kuulnudki.

Teile õnnelikku lapseooteaega soovides,

naistearst G.Litter