ebaregulaarne menses ja ovulatsioonitestid. 18.02.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere tohter,

Olen 27 aastane, 2 last ja enne esimest rasedust 2 katkemist(5 ja 8 nädalal).
Viimasest sünnitusest möödas 4 aastat.Selle 4 a. sisse mahub kilpnäärme ületalituse avastamine ja 2,5a pikkune ravi. Eelmise aasta algul sain ka radiojoodi ravi. Nüüdseks on hormonaalne talitus tsh ja FT3 jt. enamvähem, mõõdukalt ületalituses.Hetkel on tiotili kogus 2 tbl päevas. Nüüd oleks soov uuesti rasestuda.
Menses on ebaregulaarne. viimase poole aasta jooksul 42 päevast - 76 päevaste vahedega.

Kas mul on nn.viljakate päevade leidmiseks mõtet kasutada ovulatsiooniteste? Kui jah,siis millisel ajal peaksin testimist alustama?
Suvel tehti ultraheli, mis näitas polytsüstilisi munasarju.Muude analüüsidega pole seda veel kontrollitud (arstiaeg märtsi alguses).

Kas on üldse reaalne,et ületalituse foonil ja võimaliku PCOS-ga ovulatsioonid toimuvad? Tunde järgi toimuvad,kuid mitte igas kuus.

Ootan Teie soovitusi, on äkki ka mingeid vitamiine või looduslikke vahendeid,mis aitaksid tsüklit reguleerida?

Sai pikk küsimus,kuid olen juba ette vastuse eest tänulik.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Lugedes Teie anamneesi, kuulute kõrgesse riskigruppi 2 iseenesliku heidendi, kilpnäärme ületalituse ja polütsüstiliste munasarjade tõttu.
Soovitan esmalt nõu pidada endokrinoloogiga, kes vajadusel kordab hormoonuuringud, korrigeerib ravi ja annab ravisoovitused enne rasedust ja raseduse ajaks.
Kuna ovulatsioonitestid pidid olema kallivõitu ja Teie menstruaaltsüklid on väga ebaregulaarsed ehk tegemist on menstruaaltsükli häiretega oligomenorröa tüüpi-harvade menstruatsioonidega, siis ovulatsioonitestide tegemine oleks justkui ennustamine.
Kui Te ei rasestu 1 aasta jooksul spontaanselt, tuleks alustada viljatu paarisuhte uuringuid, mis on tavapärase skeemi järgi. Kui muud põhjused on välistatud, siis oleks arukas stimuleerida ovulatsioone. Laparoskoopia ajal on võimalik polütsüstilised munasarjad drillida.
Vitamiinidest on uued Feminine naistele ja Masculine meestele.
G.Litter
www.naistearst.ee