Raseduse varane tuvastamine 16.08.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lp dr Litter!

Olen 27-aastane naine ja planeerin oma esimest rasedust, kuid pean samal ajal tarvitama ravimeid, mida tegelikult raseduse ajal ei soovitata. Arst soovitas siiski ravimite võtmist jätkata kuni positiivse rasedustestini. Usaldan oma arsti täiesti, aga ikkagi oleks minu enda südamerahu huvides, kui rasedusest võimalikult vara teaksin ja tabletivõtmise lõpetaksin. Olen aru saanud, et kõige kiirem ja kindlam viis alguses on lasta teha HcG test verest. Mitmendal päeval pärast ovulatsiooni võiks see juba adekvaatset infot anda? (Kasutan ov-teste, seega ovulatsiooni aega enam-vähem tean.)

Teine väike küsimus oleks rasestumise ja liikumise seoste kohta. Eriti sportlik ma ei ole, aga viimasel aastal olen iga päev teinud 10 km VÄGA kiiret kepikõndi ja peale selle nädalas ca 6 km ujunud. Kas liikumisintensiivsus üldse mõjutab normaalsel juhul rasestumist ja raseduse püsima jäämist varases staadiumis? Kas kiiret rasestumist soovides oleks mõistlik mingitel (millistel?) päevadel jälgida, et liikumine liiga võhmale ei võtaks?

Suur tänu Teile vastamast!
Kati

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Kati!
Te ei nimetanud ravimit, mida tarvitate? Kas tegemist on antidepressandiga või muu sarnasega?
1. raseduse tunnus on menstruatsiooni peetus. Rasedustestiga määratske HCG hommikusest uriinist. Võite teha testi juba oodatava menstruatsiooni päeval, kuid hiljemalt 36. päeval. Alates 36. päevast on menstruatsiooni peetus, sest 35-päevane menstruaatsükkel kuulub normi hulka ja ei vaja ravi. Ei ole vajadust hakata veeni korduvalt punkteerima, tekitama traumat ning ka asjatult resursse kulutama.
Küll aga võite omal soovil pöörduda laborisse ja ise tasudes 95.- "lasta teha" HCG veeniverest.
2. Milline on Teie pikkus ja kaal? Nii nagu ülekaal, nii ka alakaal ei soodusta rasestumist. Kui olete normaalkaalus, siis on selline treeningkoormus liiga kõrge ja intensiivne.
G.Litter
www.naistearst.ee