rasedus ja röntgen 13.08.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

olin 12 nädalat rase kui mu tütrega juhtus õnnetus, olime sunnitud minema röntgenisse. seisin ise kõrval ja hoidsin ta jalga, tehti 3 pilti. mingit kaitsevesti mulle ei pandud ja ka ise ei märgand küsida kuna mure tütre pärast oli nii suur. praegu on mul käsil 18 nädal. lugesin siin ohtudest kui teha röntgenit raseduse ajal. oma arstile ma sellest ei rääkinud. peale seda olen käinud UH ja see oli ok ja kõik analüüsid on ka siiani korras olnud. mida peaksin tegema ja millised on ohud mu lapsele? kui suur on tõenäosus et ta ei sünni terve? kas peaksin abordi tegema ja kas 18 nädalal on see võimalik?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
See on sageli korduv küsimus. Kuid röntegnuuringut ei tehtud ju Teile. Vene ajal tehti rasedatele väikevaagna röntgenuuringuid tuharseisu täpsustamiseks.
Kindlasti informeerige oma arsti, kelle juures olete rasedana arvel. Arst saab Teile teostada täiendavaid uuringuid ning selgitada hetkeolukorda.
Enamasti on ikka nii, et kui loode areneb ja kasvab, siis on selleks ka vastavad soodsad tingimused. Loomulikult ei ole võimalik välistada kõiki maailmas olemasolevaid riske mitte kellelgi.
Loodan, et Teile on teostatud väärarendite uuringud: kuklavoldi mõõtmine kuni 13+6, Triple test-uuring veeniverest 3-le sagedamini esinevale väärarendile 15.-17. nädalal, tuleb veel ultraheliuuring 20. näd. +- 1 nädalal organite arengu kontrolliks. On võimalik uurida 30. nädadalal arengu järjepidevust, 34.-36. eesasetsevat osa jm.
Teie peaksite:
-jälgima loote liigutusi ja märkima kalendrisse esimese kindla päeva
-olema rahulik, keskenduma olulisele ja positiivsele
-külastama rasedate loenguid, vesivõimlemist jm.
-vestlema oma raviarstiga oma hirmudest raseduse suhtes
-otsima abi professionaalselt psühholoogilt, n. Irene Kalvet samas portaalis
-kui Teile teostatud uuringud väärarenditele on korras, ei ole meditsiinilist näidustust rasedus katkestada
-soovitav on broneerida aega geneetikule, vt. Nova Vita Kliinik
-Eestis saab katkestada rasedusi arstide konsiiiliumi otsuse põhjal kuni 21. nädalat. Patsiendid kutsuvad sellist olukorda "kunstlikuks sünnituseks surnud lootega".
Soovin Teile rahu tegutsemiseks lisainformatsiooni nimel.
G.Litter
www.naistearst.ee