org. hormonaalse taseme taastumine peale sünnitust 21.04.06 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Sünnitasin 2 kuud tagasi oma teise lapse (olen 27.a.) ja nii nagu paljudel naistel nii ka minul on tekkinud tänu rasedustele lisakilod, millest lahti saada tundub võimatu olevat. Pärast esimest last jäi mul "kukile" 20 kilo. Tegin sporti, sõin tervislikumalt, kuid alla ei läinud mitte ühtegi kilo. Minu "päästeingliks" osutus Dr. Adik Levin, kellel on välja töötatud spetsiaalne toitumisprogramm, mille abiga ma sain poole aasta jooksul lahti 10 kilost, siis jäin aga uuesti rasedaks ja loomulikult tulid jälle lisakilod. Oma teise raseduse ajal ma Levini toitumist ei järginud täielikult, kuna siis oleks mul kaal alanenud, küll aga järgisin tema toitumissoovitusi ja tänu nendele soovitustele ei tulnud mul teise rasedusega nii palju kilosid juurde kui esimese rasedusega. Kuu aega peale teise lapse sündi otsustasin proovida jälle seda Dr. Levini "dieeti", kuid kasu ei olnud sellest, kaal ei langenud. Helistasin Dr. Levinile, kes arvas, et mu organismi hormonaalne tase ei ole veel taastunud või on muutunud hoopis. Doktor soovitas mingi aja pärast tulla ja teha uued veretestid. Teie käest ma tahaksin teada, kui kaua võtab aega, et mu organismi hormonaalne tase taastuks peale sünnitust, mis aja jooksul võib öelda, et naise organism peaks olema taastunud sünnitusest? Teadmiseks veel nii palju, et rinnaga toitsin last ainult kuu aega ja siis ta sai ka päeva peale kokku ainult 50 ml. Nüüd ei ole ma lapsele rind andnud enam kuu aega, kuid piim ei ole ka rinnast kadunud ning esimene menstruatsioon oli just äsja ehk siis 2 kuud peale sünnitust. Kas võib väita, et niikaua kuni piim ei ole rinnast täielikult kadunud (kaua see rinnapiima kadumine üldse aega võtab?), ei saa ka rääkida minu organismi hormonaalsest taastumisest.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere
Organismi sünnitusjärgne hormonaalne taastumine võib erinevatel naistel olla erinev, sõltudes loomulikult ka imetamisest. Arvatakse , et ovulatsioonid võiksid taastuda umbes 4 kuuks peale sünnitust (kui naine ei imeta). Et Teil esineb praegu veel rinnas piim, siis kindlasti ei ole Teie hormonaalne tase selline, kui enne rasestumist (prolaktiin on praegu kõrgem). Kui rinnaga mitte enam toita võiks rinnapiim väheneda ja kaduda umbes kahe kuu jooksul. Et menstruatsioonid on Teil juba taastunud, siis arvatavasti kuu- kahe möödudes võiks Teie organismi hormoonseisund olla taastunud.
Edu Teile soovides Aire Sekavin