Menstruatsioon 27.12.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Olen 30 a. Viimased päevad olid augustis.Rase ei ole. Oktoobris käisin arstil, tegin analüüse ja sain tabletid, mis kutsusid päevad esile (okt.lõpp) Analüüside(k.a ultraheli) vastused negatiivsed (varem pole häireid olnud, mingeid ravimeid ei tarbi)
Senini pole mensest olnud. Sooviks rasestuda, on see üldse võimalik kui päevi pole? Küsimusele, miks pole, vastas arst, et võib-olla stressist. Soovitas perearstile minna ja vereanalüüs teha. Millest see on tingitud ja mida ette võtta? Kas on mingeid raviteesid või vitamiine?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kui Teil on lapsesaamissoov, soovitan siiski günekoloogi poole pöörduda. Kui UH leid on korras ( ei ole munasarja tsüste vms) , siis soovitan enne menstruatsiooni esile kutsumist teha hormoonuuringud. Nii oleks võimalik täpsustada menstruatsioonide puudumise põhjus. Tõepoolest on võimalik,et tsükli häired on tingitud ka tugevast stressist. Et ovulatsioon toimub umbes 2 nädalat enne menstruatsiooni, on võimalik, et naine rasestub ka siis kui menstruatsioone ei ole (näiteks peale sünnitust). Eelduseks on muidugi, et ovulatsioon toimub. Küllalt sageli on aga sellisel juhul kui menstruatsioone ei ole tegemist anovulatsioonidega (st. munarakku munasarjas ei kasva ja seda ei vabane ), sellisel juhul rasestumine ei ole spontaanselt võimalik. Spetsiaalseid raviteesid viljatuse vastu ei tea, küll on soovitanud teha E vitamiini kuuri. Kindlam oleks aga kindlasti pöörduda naistearsti poole.
Edu Teile soovides Aire Sekavin