kas on rasedusele risk? 03.05.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere lugupeetud doktor

Olen 30 a; 1. laps 7 a. Spiraal võeti välja 2 aastat tagasi. Sellest ajast oleme mehega praktiseerinud n-ö lõpetamata vahekorda. Siiani ei ole rasedaks jäänud. Nüüd algasid viimased päevad 23. märtsil. Tsükkel ei ole kunagi väga regulaarne olnud (30 päeva + 4-5 päeva). Nüüd tundsin, et rinnad on suurenenud ning tegin rasedustesti, mis oli positiivne. Tore uudis iseenesest, kuid suurt muret teevad mõned asjad, mida enne rasedusest teadasaamist tegin:
*8. aprillil ja ühel päeval veel (vist 11; 12 või 13 apr) võtsin 1 tableti Xanaxit.
Kas võisin siis juba rase olla?
* eelmisel nädalal käisin hambaarsti juures, kus tehti tuimestav süst.
*paar korda viimase paari nädala jooksul olen kasutanud Canifug kreemi.
*oli juhtumisi sünnipäev ning sai joodud mõned kokteilid.

Kas need võivad olla väikesele rasedusele ohtlikud (eriti Xanax)? Ei tahaks riskida vaid sünnitada terve laps. Milline on Teie arvamus?
Ette tänades,
Kaire

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Kaire.
Kui Teie viimane menstruatsioon algas 23. märtsil ja Teil on üle 30 päevane tsükkel, siis suure tõenäosusega oligi viljastumise aeg umbes 8-12 aprill. Xanaxit raseduse alguses tavapäraselt ei kasutata. Kui vajate antidepressante, tuleks oma raviarstiga nõu pidada ja soovitavalt ravi vahetada. Ühekordne (või kahepäevane ) Xanaxi kasutamine sellisel ajal ei tohiks Teie lapsele kahjulikult mõjuda. Canifugi ja lokaalsete valuvaigistite kasutamine raseduse ajal ei põhjusta loote väärarendeid ega kahjustusi.
Kahjuks ei saa ükski arst 100 % tõenäosusega öelda, et kõik läheb väga hästi, kuid suure tõenäosusega sünnitate Te ilusa ja terve lapse.
Ilusat kevadet soovides Aire Sekavin