Viljastumine 27.04.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 26 aastane. Kirjutan sellepärast, et olen üritanud rasestuda juba peaaegu 1,5 aastat, aga tulemusteta. Ausalt öeldes on juba hirm. Olen oma elu jooksul teinud 2 aborti. Peale esimest aborti tarvitasin ka antibeebipille, kuid rasestusin siiski. Teine abort oli 2003 aasta jaanuaris. Alates augustist 2003 kui arst soovitas beebipillid ära jätta (tekkisid tasakaaluhäired, arst arvas, et äkki on nendest) olen üritanud last saada. Mul on kindel elukaaslane ja seksuaalpartner. Temaga rasestusin ka siis kui teise abordi tegin, seega viga ei tohiks olla justkui temas, et asi ei õnnestu. Kas ma peaksin läbima mingid uuringud, et kindlaks teha, kas ma üldse olen veel võimeline rasestuma. Kas vastab tõele, et mida rohkem soovida ja mõelda sellele, seda raskem on rasestuda? Raske on sundida ennast ka mitte sellele mõtlema kui soov on nii suur! Palun andke nõu kuidas antud olukorras käituda ja mida peaks tegema. Kas on põhjust nö paanikaks?
Vastust ootama jäädes ja ette tänades....

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

TERE. Kui teil on olnud kaks raseduse katkestamist ja juhul ka mingi günekoloogiline põletik, vajalik kindlasti kontrollida munajuhade läbitavust ja täpsustada ,ega teil vaagna piirkonna liiteid ole. Selleks sobiks laproskoopiline meetod. Kindlasti peaks eelnevalt täpsustama teie hormonaalne tasand, võtta analüüsid põletikele. Vaatamata sellele, et viimane rasedus oli sama mehega, vajalik ka mehe uuring. Alles siis saab midagi täpsemat öelda. Ei saa eitada seost närvisüsteemil ja rasestumatuse vahel. Seega soovitaks alustada
uuringutega koos mehega ja paanikakas pole põhjust, kuna olete ju olnud rase ja midagi lootusetut teil ju kindlasti pole. Dr Kadastik