rasedus ja fluconazol 24.04.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

tere,
2nädalat peale eelmist menstruatsiooni tekkis tupeseen mida raviti fluconazoli tablettidega. nüüd pisut enam kui kuu aega hiljem selgus,et hoolimata kondoomi kasutamisest olen rasedaks jäänud. Lugesin eelnevalt,et selle ravimi kasutamine raseduse ajal on keelatd. Kas antud juhul pole muud varianti kui rasedus katkestada?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Raseduse ajal tõesti ei tohi antud preparaati teadlikult kasutada. Samas raseduse ajal kasutatud praparaadi toimet pole piisavalt uuritud ja ei osata täpselt öelda selle toimest lapsele. Mõned uuringud on näidanud, et need emad, kes on kasutanud fluonazoli suurtes annustes (400-800mg ööpäevas) 3 kuud ja enam, on täheldatud erinevaid arenguhäireid lapsel. Seos praparaadi ja väärarengute kohta on ebaselged. Ka loomkatsed on näidanud loote kahjustust suurte annuste korral! Usun, et teie raviannus oli väike ja väga lühiajaline, seega migit ohtu ei tohiks olla. Dr Kadastik