rasedus ja ravimid 22.04.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere Lp dr!
Mul on praegu 7. nädal. Käisin oma naistearstijuures analüüse andmas. Minult võeti verd ja uriini. Analüüside põhjal arst ütles, et mul on lõpuni ravimata angiin ning analüüsidest avastatud piisavalt palju baktereid (kui ma ei eksi see on stofilakokk), arst ütles, et seda peab ravima ning kirjutas mulle antibiootikumi Erythromycin 500 mg Nycomed välja (1x3). Ütles, et seda peab kohe võtma, kuna vere analüüsid näitasid seda, et mulle ei mõju ükski teine ravim. Mul on aga temperatuur kogu aeg 37 ja kõhuvalud. Teie käest tahaks küsida seda, et kuidas see antibiootikum sellises koguses võib mõjutada 7. nädalase loote arengut? Kas mõjub üldse? Kas seda peab võtma praegu või võib oodata kuni 12. nädalani? Muidu arst ütles, et kui ma seda praegu ei hakka võtma, siis rasedus võib katkeda. Sees on mingi ärevus ja mure... Olen kuskilt välja lugenud, et raseduse perioodil ei tohi üldse mingeid antibiootikume võtta. Aidake palun nõuga. Kui ma hakkan seda praegu võtma, kui suur on risk loote arengule?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Teie küsimusele on vastanud dr. Maie Väli 22.04.2005.
Jääb mulje, et Teil on tegemist asümptomaatilise bakteriuuriaga, seega uriinis kasvasid bakterid, aga Teil olulisi vaevusi ei olnud. Mina soovitaks kull raseduse algjärgus kasutada kuseteede infektsiooni puhul Nitrofurantoiini (Nycomed ) 50mg kolm korda päevas. See ravim on kindlasti raseduse ajal lubatud. Edu soovides, Maie Väli

Lisan oma heale kolleegile juurde:
Kõikidele rasedatele, kes soovivad sünnitada, tehakse kliinilise vere, veresuhkru, uriini ja uriini külvi analüüs. Ka Teie raviarst on ordineerinud need uuringud. Kui uriini külvis leitakse patogeensed bakterid rasedal, tuleb seda patoloogiat kindlasti ravida, sest muidu võib rasedus iseeneslikult katkeda. Kui Teil kaebusi ei ole, on diagnoosiks asümtomaatiline bakteriuuria rasedal. Uriini külviga koos määravad laboriarstid koheselt ka patoloogiliste haigustekitajate tundlikkuse ravimitele. Kui Teil avastatud patogeen oli tundlik Erütromütsiinile, siis on see üks valikravimitest ja seda võib rasedale ordineerida. Tema ebamugavuseks on (liiga) sage vajadus võtta ööpäeva jooksul tablette. On mitmeid ravimeid, mis on raseduse ajal lubatud.
Raseduse ajal on kehatemperatuur tõusnud, sest prevaleeriv hormoon progesteroon mõjutab temperatuurikeskust ajus. Seetõttu kehatemperatuuri kuni 37,5 kraadi kaebuste puudumisel, võib raseduse ajal lugeda raseduse tunnuseks.
Kõhuvalu võib viidata ähvardavale raseduse katkemise ohule.
Teie raviarstil on õigus, ta toetub teadmistele ja oma kogemusele. Lootele on väga kahjulikud haigustekitajad.
Teie informatsioon ravimite lubatavuse kohta ei vasta tõele. Kuna kaitsvat platsentat ei ole, siis raseduse katkemise oht on kõige suurem enne 12.nädalat.
Rasedatel ravitakse ka ägedat pimesoolt (operatiivselt), kopsupõletikku, klamüdioosi, gonorröad, mädast angiini jt. nakkusi. See on hädavajalik. Kui rasedus katkeb, on juba hilja ravida infektsioone.
Kindlasti suunatakse Teid perearstile oma üldhaiguste kontrolliks, hambaarstile hammaskonna kontrolliks. Külastage rasedate loenguid.
Soovin Teile hingerahu, õnnelikku beebiootust ja usalduslikku suhet oma raviarstiga.
G.Litter
www.naistearst.ee.