Rasedus ja ravimid 04.03.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Planeerisime pere juurdekasvu ja tulemused ei ole veel teada - eeldatav menstruatsioon peaks algama 3-4 päeva pärast.

Mure on selles, et jäin üsna raskelt haigeks - nohu, köha, palavik, bronhiit ja võib-olla ka midagi ühes kopsus. Röntgeni perearst välistas hetkel. Küll aga kirjutas erütromütsiini - seda mul võtta ei õnnestunud, kuna organism ei võtnud rohtu omaks (paar päeva püüdsin) ja oksendasin välja, siis määras arst raviks SUMAMED, 500mg 1 kord päevas. Ise ole muretsemisest juba nö."hull", perearsti sõnul aga on eeltoodud ravimid raseduse ajal nö"lubatud" ehk ei tekita lootele tüsistusi. Tean, et iga ravim mõjub kahjulikult aga kas perearstil on õigus ja ma võin peale antud ravimite tarvitamist veel ka terve lapse sünnitada? Juhul, kui olen rase, sattus ravimite tarvitamine 1-3 nädalasse.
Perearsti sõnul ei ole abort vajali kisegi kopsupõletiku puhul
Või on vajalik raseduse kastkestamine? Olen 34-aastane.

Tänud ette vastuse eest - murelik

Mari

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Mari!
Teie mure on mõistetav, kuid Teie perearstil on õigus: haigustekitajad ema organismis võivad olla lootele kahjulikud, mitte (enamik) ravimeid. Mitmed ägedad haigused, kui neid ei ravi, põhjustavad raseduste katkemisi või raseduste peetusi kuni 11-nädalani. Makroliide, n. Erytromycini jt. võib rase tarvitada, sest ka rasedatel esineb haigusi, nagu ka kõigil teistel. Ravime rasedatel nii suguhaigusi:urogenitaalset klamüdioosi, kui gonorröad, ka kopsupõletikku, on juhtumeid, kus rasedal on opereeritud ägedat pimesoolt, munasarja tsüstoomide operatsioone on aeg-ajalt jpm.
Rasedust saab katkestada vaid naise enda soovil kuni 11-nädalani Eestis kehtiva "Raseduse katkestamise ja steriliseerimise seaduse" järgi. Ilma Teie kirjaliku otsuseta ei ole kellegi õigust katkestada Teie rasedust.
Tegelikult on suures osas hästi: Te olete rasedust planeerinud, teatanud sellest perearstile, perearst on sellega arvestanud. Olen kindel, et perearst võimaldab Teil viibida kodusel ravil kuni tervistumiseni.
Võite teha rasedustesti igast hommikusest uriinist, kuid alates 36.päevast kindlasti, siis on võimalik püstitada raseduse või m.tsüki häire diagnoos.
Paluge perearstillt tõend haiguse diagnoosi, selle kinnituse ja ravisoovituste kohta. See esitage naistearstile, kui rasedustest on positiivne ning kui lähete raedana arvele.
Teile hingerahu ja head kontakti perearstiga soovides,
G.Litter
www.naistearst.ee