rasedus, antipiootikumid 07.01.05 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tervist.
Olen 23a. Viimane menstruats oli 24 - 30nov.04. (Päevad pidid hakkama 28dets.)
Kuu aega tagasi (tänasest kuup.) sain kõha ja nohu.
27 dets hakkasin tarbima antipiootikume kuna avastati põskoopapõletik ja kopsupõletik. Tegin rönkenipildi põskkoopast. 27 - 31 dets 04 võtsin CEFZIL´i (keegi ei tea täpselt kuidas raseduse algset kulgu mõjutab?!). Siis tegin uuesti rönkeni. 3 - 6 jaan 05 võtsin Ospamox´i (olevat ohutu). Sudafedi võtsin ebaregulaarselt ja vähe.
07 jaan rasedustest oli selgelt positiivne.
Rasedustesti tegin ka kolm päeva tagas siis oli veel ebaselge, miks ebaselge - kas viljastatud munarakk ei ole siis veel "korralikult" kinnitunud?
Oskate öelda kui kaua ma rase olen olnud.
Millist mõju avaldavad konkreetsed antipiootikumid haigused?
Mis toimub raseduse esimestel nädalatel munarakus, mis areneb, miks tähtsad?
(Tööl suhtlen inimestega tihedalt, mida peaksin edaspidi tähele panema hakkama?)
Perearst soovitas raseduse katkestada.
Günekoloogile helistasin - rahustas ja panin aja kinni.
Olen natuke segaduses.
Tänan.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Oletatavasti on teol rasedus tekkinud detsembri esimesel poolel. Täpselt ei saa ju kunagi öelda. Kui teil oli raseduse test nõrgalt positiivne jaanuari alguses, siis rasedus võiks olla väike kuni 3 nädalat, kui test muutus kindlalt positiivseks, siis pidi rasedus olema 3-4 nädalat. igal juhul kui te tegite Rö põskkoopast, siis olite rase. Antud ülesvõte ei ole näidustuseks raseduse katkestamiseks. Kui teil oleks ülesvõte tehtud näiteks seljast(haarab väikese vaagna), siis oleks üsna suur risk loote kahjustusele. Ospamax pole kahjulik lootele, Cefzil lühiajaliselt võetuna ei ole leitud kahjulikku toimet. Lomulikult ei saa kunagi täiesti kindlalt väita, et pole toimunud mingit toimet. Samas, kui teie rasedus kulgeb tavapäraselt ja loote areng on korras, siis muretsemiseks pole põhjust. Viljastatud munarakust areneb lootealge. Esimesed kolm raseduskuud on kõige ohtlikumad loote arengule, kuna arenevad kõik loote organite alged.
Kui on toimunud loote kahjustus, siis suure tõenäosusega loote kasv peetub varajases perioodis ja tekib rasesduse iseeneslik katkemine. Soovitaks teha teil ultraheli uuring raseduse alguses ja jälgida loote kasvu esimestel kuudel. Dr Kadastik