Millal tõenäoline viljastumine? 09.10.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lgp.Dr.Galina Litter

Tänan,et leiate aega vastamiseks ka korduma kippuvatele küsimustele.
Mure selles,et tahaks ikka enamvähem teada viljastumise ligikaudset kuupäeva?Viimane menses algas 16.08.04 ja üldiselt on keskmine tsükli pikkus 31 päeva.Vahetult enne rasestumist oli 26 päevane ja enne seda 36 päevane tsükkel..? Rasedustesti tegin 29.09 ja nüüd on raseduse suuruseks tänase kuupäevaga 6+5 ? Kui lugeda eelmise mensese esimesest päevast +14 päeva,siis oleks viljastumine toimunud aug.lõpp sept.algus.Kui aga kasutada neti kalkulaatoreid,võib ka kuupäevaks saada 09.09? millest selline kõikumine ja milline(sed) kuupäevad oleks siiski tõenäolisemad?Kontrollinud olen ka tupevoolusi ja aug. lõpp tundub tagantjärele tõenäolisem.
Ette tänades,
Mari

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Mari!
Tänan Teid meie töö tunnustamise eest.
Tähtsaim on see, miks Te seda küsite?
Kirjutate, et m.tsüklid on kõikuvad 26-36 päeva.
Matemaatilist raseduse suurust loetakse viimase menstruatsiooni 1. päevast (kalkulaator). Tänaseks oleks see ~8 näd või 8+1.
Tupekaudsel ultraheliuuringul mõõdetakse väikese raseduse puhul lootepõis või loote pikkus, need arvud võivad anda loote vanuse ka kuni 2 näd. väiksema, siis on veel areng normi piires.
Täpset viljastumise aega ei ole võimalik määrata, kõik ajad on teoreetilised.
Ovulatsioon toimub enne järgmist menstruatsiooni ~14 päeva. Kui eelnev m.tsükkel oli 26-päevane, siis ~12 m.ts.päeval. Munarakk on reeglina viljastumisvõimeline ~2 päeva, spermatosoidid erinevatel indiviididel erinevalt ~2-4 päeva.
Naistearstidena oleme aga küllalt näinud kasuistikat: rasedused on saabunud igal ajal, ka m. ajal ja enne m-i. Üks teooria väidab, et spermatosoidid "istuvad" emakakaela sees olevates mikroskoopilistes kanalites, säilitavad viljastusvõime ja õigel ajal "tormavad rünnakule".
Kui on vaja teda bioloogilist isa, siis selleks on ainsaks usaldusväärseks meetodiks 3 isiku DNA analüüsid.
G.Litter
www.naistearst.ee