Abort, EVRA plaaster, pikale veninud menstuatsioon 23.07.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere
Märtsi lõpus tegin aborti peale, mida ei hakanud munajuha korralikult tööle (ühes juhas oli miski ollus ees) mis sai ka välja ravitud mai alguses hakkasin kasutama EVRA plaastrit 1. kord oli kõik normaalne kuigi päevad hakkasid 21 päeva pärast ja periood ise oli ka 7 päeva, teine kord oli jälle 7 päeva, 21 päeva pärast jällegi päevad kuid juba 14-15 päeva, nüüd on siis nii olnud et ca kaks nädalat on päevad, kaks nädalat ei ole, hetkel päevad kestavad ja täna on juba 17 päev, oma arst on puhkusel ja tahaks nüüd teada kas ma peaks kiiresti minema mõne teise arsti juurde minema või võib EVRA-ga tõesti nii kaua päevad kesta (varem oli vahe 30-31 päeva ja kestis 4-5 päeva)

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija!
Täpsustamist vajaksid järgmised küsimused:
-kas EVRA plaastreid hakkasite kasutama kohe peale Teie soovil katkestatud rasedust või peale aborti saabunud 1. menstruatsiooni?
-millised faktid tõestavad, et "munajuha ei hakanud korralikult tööle..." jne. ?
Kas ravisite põletikku? Kas munasarjas? Kas juba siis kasutasite EVRA plaastreid? Munajuha töö on transportida munarakk emaka poole.
-kas olete sünnitanud?
-kui suur oli rasedus katkestamise ajal?

Saan Teie kirjast aru, et Teil on pidevad veritsused ja vaheveritsused. Loodan, et tarvitasite õigesti plaastreid 21p.(1 plaaster nädalas 3 x) +7 päeva paus+21+7jne. ja alustasite menstruatsiooni 1. päeval. Kuna plaastrid on madaladoosilised hormonaalsed kontratseptsioonivahendid, siis juhul kui kaebused, vaheveritsused, kestavad üle 3-4 m.tsükli, oleks arukas preparaati vahetada kõrgemadoosiliste vahendite suhtes. Seda siis, kui põletikud jm. patoloogia on välistatud.
Soovitused:
-mõelge eelnevatele küsimustele ja tuletage meelde tarvitamise alustamise skeem
-kui Teil on veel plaastreid olemas või on retsept, siis ei ole keelatud tarvitada edasi, juhul, kui veritsus ei ole oluline
-kui muretsete soovimatu raseduse pärast ja tarvitate õigesti plaastreid, siis rasestumise risk on kaduvväike, kuid veritsuse ajal soovitame lisaks kasutada kondoomi sugulisel teel levivate infektsioonide vältimiseks
-vahel mööduvad vaheveritsused iseenesest, kui see olukord Teid häirib, registreeruge plaanilises korras vastuvõtule, kui Teie arst puhkuselt naaseb.
Lugege veelkord läbi plaastritega kaasa olev pikk patsiendi info, ehk saate siis selgust.
Hormonaalne kontratseptsioon on reeglina skeemi 21+7 järgi, ning 7-plaastrivabal või tabletivabal päeval on menstruatsioonitaoline vereeritus. Kontratseptsiooni ajal reguleerivad menstruaaltsüklit ravimid.
G.Litter
www.naistearst.ee, lugege juurde kasulik teada all antibeebipillide kasutamise põhimõtetest