Preeklampsia? 10.02.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere dr.Litter,

Pöördun Teie poole, kuna olen Teilt alati asjalikke nõuandeid saanud.

Olen 24.a. ja 35-ndat nädalat rase. Eile hommikul läksin oma arsti juurde viimaseid tupeanalüüse andma ning arsti kabineti ukse taga istudes hakkas mul palav ning pea hakkas veidi ringi käima. Arsti küsimusele, kuidas ennast tunnete, vastasin, et korraks nagu hakkas paha ja umbne. Arst mõõtis vererõhku, mis oli 120/80 ning ütles selle peale, et saadab mu haiglasse uuringutele. Minu imestuse peale ütles ta, et kunagi ei või ette teada...ning et uriinis on natuke valku, mis pidi olema lubatud. Kuid +/- on terve raseduse aja uriinis valku olnud - arsti seletuse järgi tupeseene tõttu. Olgu siinkohal ka öeldud, et vererõhk on kogu aeg olnud stabiilne (110/70, paar korda ka 120/80).

Läksingi siis haiglasse, kus mõõdeti vererõhku, mis oli 110/70 ja küsiti, miks Te siia tulite. Lõpuks võeti siiski sisse, tehti uriini-ja vereananalüüsid. Täna hommikul ütles arst, et vereanalüüsid on täiesti perfektsed, uriinis on natuke valku, aga väga vähe ja läbivaatusel kahtlustas, et vooluse tõttu. Seepeale kirjutas mind aga haiglast välja.

Kui ma sellest oma arstile teatasin, ütles too telefonis, et tore, et kõik korras on ja edaspidi käige siis ämmaemanda juures.

Muretsema paneb mind aga see valk seal uriinis - tundub, et keegi ei soovi lähemalt uurida, kas see on seenest või mitte?! Kui ei ole, kas see on siis preeklampsia esimene tunnus?

Samuti jäid tegemata viimased tupeanalüüsid ja selle peale ütles arst, et polegi vaja. Aga viimati tehti need raseduse alguses!?

Ma ei teagi, mida teha. Olen lapse pärast väga mures. Kas Teie arvates võib olla mul preeklampsia või mis ma edasi peaksin tegema - lihtsalt ootama sünnitust?

Loodan väga, et oskate mulle head nõu anda.

Ette tänades,
Margit

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Margit!
1. Kui Teil on kaebusi tupevoolusele vm., siis oleks arukas tupe seisund kontrollida
2. Preeklampsia kliinilised süptomid on: hüpertensioon, proteinuuria (valk uriinis), peavalu, nägemishäired, iiveldus, kõhuvalu .
Tähelepanu nõuab kehakaalu kiire suurenemine, näoturse teise trimestri lõpus ja kolmanda alguses.
3. Tõenäoliselt Teil praegu ei ole preeklampsiat.
4. Külastage regulaarselt naistearsti, hoidke kaal normi piires, külastage rasedate loenguid, võimlemistunde jm.
Naistearst G.Litter