emakaväline rasedus? 31.01.04 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Olen 27 aastane, sünnitanud pole, aborte pole olnud ning tsükkel väga ebaregulaarne. Oktoobris sai aasta täis sellest, kui ei tarvitanud rasestumisvastaseid tablette (Diane 35) ning rasedaks ka ei jäänud. Läksin arsti juurde, kus püüti uurida, milles on probleem. Selgus, et testosterooni tase liiga kõrge ning sellepärast ei saa olla ka ovulatsiooni. Määrati 2-kuuline ravi Andracuri+Diane35. Pärast Diane 35 võtmist (nagu varemgi) hakkasid "päevad" (5.dets). Need lõppesid, läksin uuesti proove andma, kuid testosterooni tase ei olnud veel piisav. Pidin veel 1-kuulise kuuri läbi tegema siis, kui hakkab järgmine mens. Juba kahe nädala pärast (19.dets)hakkasid uuesti "päevad". Küsisisn arsti käest, kas see on normaalne. Arst arvas, et see on arvatavasti tableti võtmisele järgnev ovulatsioon ning et ma oodaku uus mens ära. Aga minu arvates olid nagu "päris päevad". Seega pidi uus mens algama kunagi jaanuaris. Aga ei hakanud, vaid alakõhtu paremale poole tekkisid hoovalud, mis löövad vahest ka selga ja küljele. Tugevamad valud käivad hooti ja kestvad umbes 10-15 minutit. Käivad ka nõrgemad valuhood, mis on taolised nagu kõhulahtisuse puhul. Verejooksu ei ole. Eelmisel nädalavahetusel ei kannatanud enam välja ja läksin haiglasse arsti vastuvõtule. Tehti rasedustest, mis osutus positiivseks. Ultraheli aga midagi veel ei näidanud. HCG järgi otsustades võib rasedus olla 2-3 nädalat, mida UH-s ei näegi veel. Seega ei tea ka nemad kindlalt, kas on emakasisene või emakaväline rasedus. Mulle tehti vaid analgiini süste ja kästi oodata. Lubati isegi kodusele ravile. Valud ei lõppe ega lõppe. Kas on tõesti võimalik, et tegu võib olla emakavälise rasedusega? Imelik on see, et verejooksu ei ole, kuid valud on meeletud. Mida Teie asjast arvate? Ei jõua enam piinelda. Ette tänades, Murelik.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere! Kahtlus on tõesti emakavälisele rasedusele, kuid kindlalt seda saab öelda teid pidevalt jälgides. Rasedustestist ei piisa, vajalik teha rasedushormoon verest(mis on täpsem) ja seda korrata 48 tunni möödudes koos uue UH uuringuga, alles siis saab midagi öelda. Võib olla ka väike emakasisene rasedus, selle diagnoosimiseks peabki teid jälgima. DR Kadastik