Võimalik rasestumine 07.12.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 30 aastane, lastetu, püsisuhtes olev naine. Oleme umbes 2 aastat püüdnud rasestuda aga seni ebaõnnestunult. Mehe analüüsid korras. Endal olid kaebused ebaregulaarse tsükli osas ning novembris tehti mulle laparoskoopia, kus avastati endometrioos (II aste, munasarjad puutumata). Arsti arvas pärast, et peaksime veel iseseisvalt proovima enne kui kunstliku viljastamiseni jõuame. Detsembri alguses hakksid päevad täpselt 28-päeva pärast suurte valudega ning tugeva verejooksuga. Mensese esimese päeva hommikul (menses algas lõuna paiku) tegin igaks juhuks rasedustesti - testil ilmnes 2 triipu, testijoon hele kuid siiski märgatav. Kas on võimalik, et pärast laparoskoopiat ma siiski rasestusin, kuid rasedus katkes kohe alguses? Kas see tähendab, et laparoskoopia tulemusena on võimalik siiski ise rasestuda? Ning kas raseduse katkemine (kui ta nüüd oli ikka rasedus) võis olla seotud äsja tehtud (3 nädalat tagasi) laparoskoopiaga ning organism vajab toibumiseks rohkem aega?
Tänan Teid juba ette!
Mari

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Mari!
Olen Teie raviarstiga nõus: kui munajuhad on läbitavad, väikevaagnas ei ole liiteid ja anatoomilisi muutusi, on võimalus loomulikul teel rasestuda olemas.
Teoreetiliselt on võimalik, et rasedus, mis oli väga-väga väike, katkes. Enamik iseeneslikest heidenditest ongi väga varajasese staadiumis. Lohutuseks võib kirjanduse andmetel öelda, et varajases suuruses katkevad rasedusesd on sageli seotud geneetiliste häiretega.
Koheselt laparoskoopia järgselt on võimalus rasestuda suurem, sest endometrioosi kolded reeglina taastuvad.
Olge spontaanne, rahulik ja vaba, siis saabub soovitud rasedus kiiremini.
Soovin Teile peatset menstruatsiooni peetust, Te olete ju noor.
Naistearst Galina Litter