raseduse riskid 14.11.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

olen 35 aastane ja mul on 14 aastane poeg. raseduse ära hoidmiseks oleme kasutanud bioloogilist meetodit. ei ole jäänud rasedaks, kuna pole enne planeerinud. kas on võimalik ,et ei olegi võimalust rasedaks jääda? eelmine kuu olime ov ajal vahekorras ja 5päeva enne tsükli algust tuli tilk verd ja määris pruuni voolust ja tsükkel algas õigel päeval. kas oli võimalik raseduse peetus või ei? kas minu vanuses on mingeid riske ja kuidas neid ära hoida. või olen lootusetult hiljaks jäänud teise lapse muretsemisega?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Regulaarse tsükli korral ja kasutades bioloogilist meetodit õigesti on võimalik, et see kaitseb Teid raseduse eest hästi. Tavapäraselt alustatakse lastetuse uuringuid siis, kui naine ei ole rasestunud elades regulaarset suguelu ilma kaitsevahenditeta 1 aasta. Et olete 35 aastane, võiksite pöörduda naistearsti poole kui Te ei ole rasestunud umbes pool aastat. Ka regulaarse tsükli korral ,olles vahekorras ovulatsiooni ajal ei pruugi naine alati rasestuda. Seda, kas olite rasestunud ja rasedus katkes ei oska Teile küll öelda. Kirjanduse andmetel katkeb suur hulk rasedusi just väga väikeses raseduse järgus. Üle 35 aastastel naistel on tõusnud risk kromasoomipatoloogiale, seetõttu soovitatakse nendel naistel teha raseduse teisel trimestril looteveeuuring loote kromosoomistiku täpsustamiseks.
Edu Teile soovides Aire Sekavin