rasestumine 12.09.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

LP. dr Aire Sekavin
Oleme abikaasaga 4 aastat harrastanud regulaarset seksuaalelu ning raseduse vältimiseks oleme kasutanud minu menstruaaaltsükli nn ohtlikel päevadel katkestatud suguühet, kuna hormoontabletid mulle ei sobinud (tekkisid ebaregulaarsed verejooksud, peale hormoontablettide löpetamist menstruaaltsükkel kohe normaliseerus). Olen teadnud, et katkestatud suguühe ei ole mingi kindel rasedusevastane meetod, kuid mingisugust kaitset see ehk ikka pakub. Olime abikaasaga kokku leppinud, et püüame rasedust teatud aeg vältida, aga et kui see juhtub, siis ei ole lapsesaamine probleemiks. Nelja aasta jooksul aga ei ole juhtunud midagi. Kuna nüüd on meil kummalgi kindel soov saada lapsi, siis oleme paar kuud harrastanud normaalset suguelu, st. ilma suguühte katkestuseta. Rasedaks ma ei ole jäänud. Olen nüüd erinevatest infoallikatest lugenud, et tegelikult ei toimi suguühte katkestamine üldse mingi rasedusvastase meetodina, kuna mehelt eritub juba erutuse momendil vähesel määral spermat. Sellest minu küsimus - kas ma peaksin olema juba nüüd mures, et miks ma ei ole siiamaani (4 aastat) jäänud rasedaks, ja pöörduma naistearsti poole uurimaks võimalikku viljatust, või peaksin jätkama suguelu elamist ilma suguühte katkestuseta ja ootama rasedaks jäämist veel nii pool aastat? Ja veel - kas suguühte katkestamine vöib ikkagi kasvõi mingil määral vähendada rasestumise võimalikkust?

Vastuse eest ette tänades
Kersti, 28 a.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere Kersti.
Katkestatud suguühe vähendab raseduse võimalust, kuid effektiivseks vahendiks seda ei loeta (samadel põhjustel mida nimetasite). Võite elada rahulikult suguelu oodates rasedust. Kui Te ei ole rasestunud aasta jooksul vajaksite kindlasti mõlemad uuringuid.
Edu Teile soovides Aire Sekavin