Pingeline rasedusaeg 08.05.01 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!

Olen viimast kuud rase. Probleemide tõttu elukaaslasega olen kannatanud terve raseduse aja väga suurt närvipinget, unetust, ärritumist. Mitmel korral olen saanud närvishoki.

Kas unetud ööd ja pidev suur närvipinge võib kahjustada loodet?

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Stress raseduse korral ei ole otsest loote kahjustust kirjeldatud. Lapsed võivad aga olla keskmisest väiksema kaaluga. Probleem võib olla ka selles ,et kui emal on palju muresid, jääb tahaplaanile tervislik toitumine , uni jne. Vastsündinu võib olla pisut rohkem erutatud, nutta rohkem, nõuda rohkem ema tähelepanu.(Kui ema on erutatud, on ka vastsündinu, vastsündinu nutt aga jällegi muudab ema murelikuks, erutuvaks. Tekib justkui suletud ring.) Proovige leida aega enda ja oma lapse jaoks, viibige palju värskes õhus, lõõgastuge, minge ujuma (vesi mõjub rahustavalt nii Teile kui lapsele), kuulake lemmikmuusikat. Kui tunnete ,et olete tupikus ja oma probleemidega hakkama ei saa, otsige kindlasti üles psühholoog või nõustaja.