Emakaväline rasedus 07.07.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere. Mul avastati eelmine nädal emakaväline rasedus ja reedel tehti süst. Tekkis küsimus, et kas see kuidagi endast tunda ka kuidagi annab nt hakkavad päevad vms. Enesetunne on hea muidu ja mis aja jooksul oleks soovitav rasedusest hoiduda. Ja veel, kui tõenäoline on , et süst ei mõju ja tuleb ikkagi teha lap?
Aitähh

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Peale süsti saamist kontrollitakse verest rasedusehormooni väärtust, mis peab langema. Kui seda pole toimunud(nt.hoopis tõuseb), siis viitab et rasedus kasvab edasi ja üheks võimaluseks on teha veelkordne süst või hoopis teha laparoskoopiline operatsioon. Oleneb hormooni suurusest ja kaebustest. reeglina hormoon langeb ja lõplikult kaob 1 kuu möödudes. Seega hormooni kontrollitakse seni kuni ta lõplikult kaob. Siis peaks tulema ka teil menstruatsioon. Seni võib olla tegemist vähese määrimisega emakast.Rasedusest peate hoduma kuni menstruatsioonini, sellest algab uus arvestus. Süsti efekt on umbes 85-95 % erinevatel andmetel, seda tulemust peetakse väga heaks.Dr.Kadastik