planeerimatu rasedus ja ebatervislikud eluviisid 15.06.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere! Minu mure on järgmine: tegin rasedustesti ja see oli positiivne. Viimased päeval algasid 16. mail (tsükkel tavaliselt 26-28 päeva), vahekorras olin 23. mail. Mingeid vahendeid ma ei kasutanud, sest olin kindel, et sellisel ajal rasedaks ei jää - nagu näha eksisin. Eelmise lapsega tundsin praktiliselt peale rasestumist selle ära - süda oli paha, rinnad valusad. Seekord aga ei osanud ma mitte midagi kahtlustada. Viimane kuu oli väga pingeline, tegin eksameid, suitsetasin palju, ka sai nädalavahetustel alkoholi pruugitud. Polnud küll silmini täis, aga ikkagi. Lisaks sõin õppimise ajal iga päeva vähemalt ühe tableti Ibumetini (400 mg), sest pea pidevalt valutas. Alates tänasest, s.o päevast, kui sain teada, et ootan last, muidugi muutsin kardinaalselt oma eluviise. Kuidas minu äärmiselt ebatervislik käitumine võis lapsele mõjuda? Milliseid teste peaksin paluma arstil teha, et olla kindel, et laps on terve? Aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Kahjuks ei saa naistearst mitte ühelegi naisele öelda 100 % kindlusega , et tema rasedusega ei ole probleeme ja et ta sünnitab terve lapse. Suure tõenäosusega, kui Teie rasedus kasvab kenasti, ei ole katkemisohtu ja esimese trimestri ultraheli uuringul ( 9-11 nädal) on kõik korras sünnitate Te terve lapse. Kui rasedus on kahjustatud väga varajases järgus, siis küllalt sageli tekib iseeneslik raseduse katkemine ( loode ei ole eluvõimeline).
Tervitades Aire Sekavin