Iiveldus ja kehakaalu tõus 05.06.03 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere,
Olen arsti arvestuste kohaselt 10.-ndat nädalat rase. Ise tean, et alates ovulatsioonist kuni tänase päevani on möödunud 7 nädalat. Aga see vahe ei ole probleemiks.
Mure mul hoopis see, et nende nädalate jooksul olen kaalust juurde võtnud 2 kilo! Ometi ei tohiks kaaluiive nii suur ju olla veel. Aga mul on kogu aeg iiveldus, mis vaevab hullu moodi. See algab umbes kella 11 ajal hommikul ja kestab kuni õhtuni, vahepeal on umbes 45-minutilisi heaolekuid. Ja võiks arvata, et isu ei ole, aga ei. Ma ainult söön, sest mul on kogu aeg meeletu näljatunne ja tundub, nagu iiveldus olekski näljast. Kui söön iivelduse leevenduseks vähe, jääb iiveldus püsima. Kui söön liiga palju, läheb süda üldse väga pahaks. Kõhule on tekkinud juba päris kopsakas rasvakiht. Reie- ja säärelihased on eimillestki haiged, nagu oleks rängalt trenni teinud.
Mul avastati peale eelmist sünnitust kilpnäärme alatalitlus, võtsin kaalust hoolega juurde, peale 2 aastat ravi L-Thyroxiniga olid analüüsid viimased 4 aastat korras ja kaal normis. Aga kas võib olla võimalik, et nüüd, uue rasedusega ( mis on ju organismile suur muutus ), kilpnääre jälle alla annab ja ehk mu kohutav näljatunne ja rasvumine on just sellest põhjustatud?
Aitäh.

Arst vastas:

dr Aire Sekavin

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Tähe Erakliinik

Tere.
Teie kaalutõus ( 2 kilo 2 kuuga) ei olegi nii suur, kui sööte tavapärasest tunduvalt rohkem. Raseduse esimestel kuudel on isumuutused tavalised, katsuge oma isu leevendada kalorivaeste toiduainetega (juurvili, puuvili jne)Kui Teil on olnud varem kilpnäärmega probleem, peaksite kindlasti kontakteeruma oma endokrinoloogiga. Kilpnäärme alatalitlus võib olla lootele kahjulik.
Tervitades Aire Sekavin