Abort ja emakaela düsplaasia 22.07.20 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Nimelt mul avastati 2 astme düsplaasia ning augustis planeeritud emakakaela konisatsioon. Ühtlasi selgus ootamatult ka asjaolu, et olen rase. Plaan siiski rasedus katkestada ning mitte mingil juhul ei sooviks seda teostada medikamentoosse abordiga. Mil moel kirurgilise raseduse katkestamine mõjutaks minu emakakaela? Kas pärast seda protseduuri tuleb uuesti kogu see "kadalipp" läbi teha, uus PAP test, uus kolposkoopia, uus biopsia jne? Arst soovitas tabletiaborti, kuna arvas, et muutunud rakud võivad sattuda emakasse, emakakaelale ehk poleks hea jne.. Mida mina nagu uskuda eriti ei tahaks.. Lihtsalt konisatsioon lükkuks natuke edasi, kuniks emakakael korralikult taastunud "suletud" või ma eksin?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 39-aastane

Problemaatiline juhtum: arenenud riikides on tabletiabort valikmeetod ennekõike noortele ja veel sünnitada soovivatele naistele.
Kui naine on üle 35 ja enam sünnitada ei soovi, siis Soome jt riikide juhtivad kliinikud soovitavad kirurgilist aborti narkoosis ja kohest munajuhade sulgemist. Mõelge parimale meetodile.

Konisatsioon kaitseb emaka kaela vähi tekke eest. Kahju, et mõned on veel HPV vaktsineerimata:
https://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud

Üks patsient-jurist on öelnud: "HPV vaktsineerida ja steriliseerida ning siis on elu nagu lill!" Soovitan.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee