Eostamine tugeva ravi ajal 10.05.19 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere

Olen hoolimata kaitsevahenditest jäänud rasedaks. Viimati olid päevad 04.04.2019-08.04.2019. Eostamine toimus eeldatavasti 13.04.2019, peale mida võtsin tegelikult 72 tunni sees SOS tableti „Escapelle“.

Kuna mu elukaaslane põeb neeru immuunpuudulikkust, siis võtab ta igapäevaselt palju ravimeid ja olen tema raviarsti soovitustest aru saanud, et me ei tohi loomulikul teel rasestuda (hoiame spermapangas ravimitest puhast spermat). Täna, kui selline olukord on tekkinud, konsulteeris minu elukaaslane oma raviarstiga, kes võimalike komplikatsioonide osas vastas ebamääraselt, et midagi hullu ei tohiks olla kuna kõige riskantsema ravi (mille nime ma kahjuks ei mäleta) lõpetas ta ammu.

Täna tarvitab elukaaslane iga päev: Roxardio 10 mg, Omeprazole-ratiopharm 20 mg, Sandimmun Neoral 100 mg, Medrol 4 mg, Cardace 2,5 m, Hjertemagnyl 150 mg.

Lisaks sellele, olen ise sellel ajavahemikul tarvitanud naisele soovitatavatest ühikutest oluliselt rohkem alkoholi vähemalt kolmel korral ja võtsin ka selle eelnevalt mainitud SOS tabletti.

Sooviksin teada, millist ohtu kõik eelnev lootele ja selle arengule või raseduse kulgemisele võib põhjustada. Millised on need toimeained, mis ohtu põhjustavad, millised need ohud on ja kui tõenäolised? Kui Teie ei oska vastust anda, siis kas oskate aidata, kust ma selle info saaksin või kelle poole peaksin pöörduma?

Lisaks, kui otsustan rasedust kandma jääda, siis kuivõrd saan loota raseduse ajal tehtavatele uuringutele, et need tuvastavad võimalikud vead? Kas need uuringud on võimelised tuvastama loetletud ravimite toimeainetest põhjustatud kõrvalekaldeid? Kas nende uuringutele järgnevalt on vajadusel võimalik veel rasedust katkestada?

Lisaks küsiksin lootevee uuringu kohta. Aadressil https://www.kliinikum.ee/naistekliinik/et/naistenouandla-ja-perekeskus/raseduseaegsed-uuringud/15-amniotsentees-ja-kordotsentees, on info, et uuringu tulemus annab 99% kindluse, et laps on terve. Kas see 99% on arvestades geneetilisi- ja kromosoomhaigusi, et muus osas võid siiski olla suurem tõenäosus, et lapsega ei ole kõik korras. Ja jälle, kas nendest ravimitest põhjustatud kõrvalekaldeid on üldse selle uuringuga võimalik tuvastada?

Ette tänades ja kõike head soovides

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 31-aastane

Tuleb soovida palju õnne! Minu üks kogemustest on: rasedus tekib vaid siis, kui selleks on olemas soodsad tingimused. Kus te teate, et veel kunagi üldse rasestute? Ikka rõõmustage raseduse üle.
Nimetatud ravimid ja muud ained ei ole teratogeensed.
Olen partneri raviarstiga nõus: "...konsulteeris minu elukaaslane oma raviarstiga, kes võimalike komplikatsioonide osas vastas, et midagi hullu ei tohiks olla kuna kõige riskantsema ravi (mille nime ma kahjuks ei mäleta) lõpetas ta ammu."
Soovitused:
1) võtke end varakult ämmaemanda juures rasedana arvele
2) võite ise tasudes pöörduda synlab.ee ja paluda (rahustavaid) lisauuringuid
3) soovitan pöörduda kolleeg Marek Šoisi eravastuvõtule ultraheli.ee lisanõuande saamiseks
4) tarvitage rasedate vitamiini Pregnaane vms ja Inofolicut vm foolhapet väärarendite profülaktikaks
Amniotsenteesiks on vajalikud kindlad meditsiinilised näidustused, seda uuringut ei saa ise tasudes tellida ja põhjuseta ükski akadeemiline arst seda ei tee, küll aga annaks head nõu dr Sõritsa Elite Erakliinik.

Soovitan mitte (üle)muretseda vaid rõõmustada ja tegutseda. Andke mullegi teada, kuidas rasedus kulgeb ja milline on rõõmusõnum teile mõlemale.

G.Litter M.D.
naistearst.ee