hasartmängimine 06.11.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Sooviksin teavet, kuidas toetada hasartmängusõltuvuses täiskasvanut. Kuidas hinnata tema sõltuvusastet? Millal, kuidas ja kas üldse saab teine inimene aidata?

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Hasartmängu sõltuvust saate hinnata, kui proovite vastata järgnevatele küsimustele.

1. Kas ta mängib nii kaua, kuni kogu kaasas olnud raha on otsas, kuigi ei ei planeerinud seda teha?

2. Kas ta tahab tingimata kaotatut tagasi saada?

3. Kas tal on raske loobuda mõttest minna mängima?

4. Kas ta on mängimise pärast kõrvale jätnud tähtsaid perekondlikke või tööalaseid kohustusi?

5. Kas ta on püüdnud mängimist vähendada või lõpetada, kuid see ei ole õnnestunud?

6. Kas ta jätkab mängimist vaatamata sellele, et see on tekitanud probleeme?

Kui te saate kolmele või enamale küsimustest vastat jaatavalt, tuleks pöörduda konsultatsiooniks spetsialisti poole, et koos otsustada, kas tegemist on haigusliku hasartmängimisega või mitte. Nendeks spetsialistideks, kes tegelevad selliste probleemidega, on psühhiaater või psühhoterapeut. Ravivõimalusteks on valdavalt psühhoteraapia ja vajadusel ravimid.

Lähedase inimesena tuleks eelkõige veenda pöörduma abi järele ja leida spetsialist, kellel on kogemusi patoloogilise hasartmängimise ravis. Samuti on soovitav, kui osaleksite ka ise raviprogrammis. Siis saate ka Teie rohkem informatsiooni häire olemusest ja saate tõhusamalt aidata.