Laps kardab ära surra 10.08.06 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Olen murelik ema, sest minu 10a poeg kardab pidevalt. Kardab üksinda kodus olla, kardab vaime ja tonte ning nüüd on lisandunud suur kartus, et ta ära sureb. Ma ei oska midagi ette võtta. Oleme rahulikult rääkinud, olen selgitanud talle, et ta ei pea oma kodus kartma, kuid.. Õega (13a) ei saa nad üldse läbi, õde väidab venda vihkavat. Olen kuulnud tüdrukut vennale ütlemas - sure parem ära, sa oled vastik! Ometi vend just hoiab õde, annab ära oma viimased kommid, ostab talle oma raha eest asju, teeb ja toimetab. Õde lihtsalt kasutab venda ära ning valab oma viha ta peale. Olen üritanud ka tütrega rääkida, kuid tavaliselt vihastab ja karjub ta ka minu peale. Ei oska midagi ette võtta. Poeg on niigi ka koolis kiusamiste ohver. Väga heasüdamlik ja vaikne poiss. Õde aga lohakas, laisk ja paras luuser, kellega saab harva normaalselt suhelda. Omavahel aga ei saada läbi. Mida saaksin teha, et mu poeg ei muretseks ja ei kardaks ja ei nutaks? Olen väga mures.

Ette tänades,

Murelik ema.

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Lastel tekkivad tihti lahkhelid. Poja hirm on seotud õe hirmutamisega. Õde on tema jaoks tähtis, seepärast ta teda usub ja laseb endaga manipuleerida. Teie pakkuge pojale tuge selliselt, et teete temaga koos midagi, kiidate teda ja kinnitate talle tema tugevust. Poja enesekindlust tuleb tõsta, siis on tal ka koolis hea olla.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.