Keskendumisraskused lapsel 12.04.01 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

8-aastasel tüdrukul on raskusi keskendumisega. Koolitunnis lülitab end otsekui välja, vaatab aknast välja ja sodib vihikute tagakaanele mõttetuid kriipse, kodus samamoodi - pilk on tühi, juttu kuuleb, aga sisusse ei süvene. ( Ka on ta ilmselt perfektsionist - kui midagi ei tule perfektselt välja, siis ta ei teegi midagi. Koolis on sellega isegi probleeme tekkinud, inglise keele tunnis ei osanud ta sõna nii välja öelda nagu õpetaja, ja siis hoidiski suu kinni. )

Ka mängimisega on sama lugu - ta ei oska lihtsalt midagi mängida. Selle asemel keeratakse vaip kokku ja keerutatakse põrandal, või joostakse mööda tuba ja tehakse tobedaid hääli. Mänguasjad, pusled jm võetakse kõik korraga kappidest välja ja siis ei mängita ühegi asjaga üle paari minuti.

Noorem tütar (5-aastane) oskab mängida ühte ja sama mängu ikka pikemat aega järjest, mängib mängu lõpuni ning paneb mänguasjad kappi tagasi. Pilk on erk, mõte terane ja temaga on hea suhelda.

Kuidas ma oma vanema lapse saan samamoodi keskenduma? Kas see, et lasteaias ( 3 - 7 eluaastani ) olid kasvatajad, kes ei lubanud lapsel ise otsustada ja riidlesid iga eksimuse peale (no näiteks päikest ei tohtinud joonistada kasvatajast teistmoodi), reeglitega mänge üldse ei õpetatud ja istuv-joonistav-vaikiv laps oli parim laps, võib olla sellise hajameelsuse ja tühja pilgu põhjuseks? Tunnen, et lapse selline hajevilolek hakkab mind juba ärritama.

Arst vastas:

dr Katri-Evelin Esop

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS, Praktilise Psühholoogia Erakool SENSUS

Keskendumisraskused ja tähelepanu hajumine on probleemid, millega tuleb tõsiselt tegeleda, kuna nad võivad tekitada ka paljusid sekundaarseid probleeme (õppimisprobleemid koolis, suhetes eakaaslastega, perekonnas, mis võivad mõjutada kogu isiksuse arengut). Soovitan lapsega pöörduda psühhiaatri või psühhoterapeudi vastuvõtule, kes hindab probleemi ulatust ja määra ning kujundab sellele vastavalt käitumise modifitseerimise kava lapsevanematele. Psühhiaatritest soovitaksin Kadri Toomlat Psühholoogilise Nõustamise Keskusest SENSUS (Tartu Kitsas tn. 3, tel 07 441705).