unes rääkimine 04.02.02 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on yks probleem, mis on mind vaevanud juba pikka aega, aga senini pole ma kellegi poole pöördunud. Niisiis...probleemiks on minu unes rääkimine. Magamisega mul probleeme pole, st voin magama jääda kus tahes ja millal tahes. Ja magan sygavalt. Aga hommikul kui yles tousen ja keegi jälle ytleb, et mis sa seal jutustasid öösel, siis on tunne, et ei tahagi enam magama minna ja väga piinlik on. Ise ma sellest öisest unest rääkimisest aga midagi ei mäleta. Millest selline asi voib tingitud olla ja kuidas sellest vabaneda? Sest praegu lähen lausa ebameeldiva tundega reisile, kus pean jagama ruumi mone voora inimesega. Ja kuna norskamisest on voimalik lahti saada, siis miks mitte unes rääkimisest?

Ette tänades, K

Arst vastas:

dr Elen Kihl

Psühholoogilise Nõustamise Keskus SENSUS Tartu ja Pärnu osakonnad

Une ajal esinevad ebaharilikud nähtused on sagedased lapseeas ja on tavaliselt seotud arengu ja ealiste iseärasustega. Täiskasvanutel kaasnevad nad tihtipeale minguite psüühilist laadi probleemidega. Soovitan Teil pöörduda Tartu Ülikooli Kliinikumi Psühhiaatriakliinikusse. Seal on olemas une- ja ärevushäirete osakond, kus tegeldakes uneprobleemidega väga kõrgel professionaalsel tasemel. Soovitan Teil pöörduda dr. Tuuli Hioni poole, kes on just unehäirete spetsialist.